Gündem
14 Tem 2015 17:58 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:44

Mehmet Metiner'den sert çıkış! AYM'ler yıkılsın, dershaneler kapatılsın!

Anayasa Mahkemesi'nin verdiği dershanelerin kapatılmasını iptal etme kararı AKP Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner'i kızdırdı.

AKP Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner Anayasa Mahkemesi için ağır sözler söyledi. AYM'nin dershanelerin kapatılmasını iptal etme kararı ile paralel yapıyı sevindirdiğini söyleyen Metiner, "Yeni Türkiye'nin, demokratik Türkiye'nin böyle bir vesayet odağına ihtiyacı yok" dedi.

Metiner, KRT'de Çağlar Cilara'nın sorularını yanıtladı ve AYM'nin dershane kararı ile ilgili çarpıcı sözler söyledi. Anayasa Mahkemesi'nin sorunlu bir yapı olduğunu savunan Metiner, kararın doğru olmadığını söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

"ANAYASA MAHKEMESİ MİLLİ İRADEYE AYAR ÇEKİYOR"

"Kurumsal açıdan AYM sorunlu bir yapı. 1961 darbe anayasası ile birlikte TBMM üzerinde vesayet organı olsun diye, TBMM'nin şahsında milli iradeye ayar çeksin diye oluşturulmuş bir yapıdır."

"AYM, YENİ TÜRKİYE'NİN DEMOKRATİK ANLAYIŞINA UYGUN DEĞİL"

"Bu kurumsal yapının yeni Türkiye'nin demokratik anlayışına uyduğu kanaatinde değilim. Oy çokluğu ile alınan bu karar paralel yapıyı sevindirmişse oturup düşünmemiz gerekir. Kurumsal olarak devlet MGK kararı ile hükümet marifeti ile paralel yapının Türkiye için tehdit unsuru oluşturduğunu söylüyor, bununla ilgili mücadele konsepti geliştiriyor ama devletimizin bir başka aygıtı bu mücadeleye katkı sunmak yerine bu yapıyı sevindirecek bir karar alıyor. Ben meseleye sadece dershaneler, ticari grişimcilik özgürlüğü açısından bakılması kanaatinde değilim. Bu kararı veren üyelerin kimi sevindirdiğine bakmamız gerekiyor.

"AYM'NİN KARARI KAOTİK BİR ORTAM OLUŞTURDU"

Çok üzücü ve kaotik bir durum ortaya çıktı. Biz TBMM'de yasa çıkardık, bunun uygulamasına geçildi, dershanelerin önemli bir kısmı özel okula dönüştü ama şimdi AYM böyle bir karar verdi. Hayırlı ve doğru bir karar değil. Kaotik bir ortamın oluşmasına katkı sunmuşlardır. AYM'nin karar verirken bir değil bin düşünmesi gerekiyordu, üzüntü içindeyim, çok yazık diyorum.

"VATANDAŞLAR CEMAATİN DERSHANELERİNE ÇOCUKLARINI GÖNDERMEYECEK"

AYM'nin yeniden yapılandırılması gerekiyor. AYM'nin millet adına karar verdiği söyleniyor. Millet adına karar veriyorsanız milletin durduğu yeri gözeterek karar vereceksiniz. Dershaneler kararı milletin kabul ettiği karardı. Zaten dershaneler açılsada malum yapının dershanelerine vatandaşlarımız evlatlarını göndermeyecek. Tıpkı özel üniversitelerine göndermediği gibi. Millet bu defteri kapattı. AYM'nin milletin kapattığı defteri yeniden açmasına gerek var mı? TBMM'den geçmiş kararların AYM'nin atanmış bürokratları marifeti ile yazboz tahtasına dönüştürülmesini milli iradeye saygılı bir tutum olarak görmüyorum. TBMM'nin değerli üyelerinin çıkarmış olduğu yasaların her seferinde AYM tarafından bu şekilde geri çekilmesi milli irade adına kabul edilebilecek bir durum değildir.

"AYM'YE İHTİYAÇ YOK"

AYM, darbe anayasasının ürünü olduğu için vesayet odaklı bir yapıdır, değiştirilmesi ve yeniden yapılandırılması gerekiyor. Yeni Türkiye'nin, demokratik Türkiye'nin böyle bir vesayet odağına ihtiyaç yok. AYM'ye ihtiyaç tabiki var ama yeniden yapılandırılması şartıyla."