Gündem
10 Ara 2013 15:42 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:48

Mehmet Baransu'dan Başbakan Erdoğan hakkında suç duyurusu!

Baransu, Başbakan Erdoğan hakkında 'iftira, hakaret ve yargıyı etkileme' suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu.

Taraf gazetesi yöneticileri ve yazar Mehmet Baransu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında 'iftira, hakaret ve yargıyı etkileme' suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu.
 
Ayrıca, Erdoğan'a 50 bin TL'lik tazminat davası açıldı.
 
Taraf gazetesi ve Baransu'nun avukatı Veysel Ok'un İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunduğu dilekçede, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 7 Aralık 2013 tarihinde Tekirdağ'da yapılan toplu açılış töreninde Taraf Gazetesi'nin "Gülen'i bitirme kararı 2004'te MGK'da alındı" haberiyle ilgili Taraf Gazetesi ve Baransu'yu vatana ihanetle suçladığı, iftira ve hakaretlerde bulunduğu iddia edildi.
 
"TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERE SALDIRI" İDDİASI
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 7 Aralık 2013 tarihinde Tekirdağ'da yapılan toplu açılış törenindeki "Şimdi bakıyorum da bazı medya grupları el ele vermiş. Bunlar düne kadar yan yana gelmezlerdi. Devletin mahremini ifşa etmenin adı özgürlük değil düpedüz vatana ihanettir" sözlerine yer verilen dilekçede, "Recep Tayyip Erdoğan'ın müvekkillerimin ilgili isnatları başta Anayasa olmak üzere sair diğer yasa ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan dokunulmaz, devredilmez, vazgeçilmez temel hak ve özgürlüklerine, maddi, manevi varlığına açık, ağır, haksız ve hukuka aykırı saldırı anlamına gelmektedir" denildi.
 
50 BİN TL'İLK DE MANEVİ TAZMİNAT DAVASI
 
Dilekçede, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 29 Nisan 2010 tarihli Vakit Gazetesi'nin "MİT'ten şaşırtan rapor" başlıklı haberinde MİT'in dini cemaatleri kategorize ederek izlediğini, fişlediğini içeren haberi görmezden geldiği öne sürülerek ve hiçbir tepki göstermemesinin manidar bulunduğu belirtildi. Dilekçede "Başbakan'ın 'Vatana ihanet' sözleriyle müvekkillerinin kamuoyuna vatan haini gibi sunularak bazı kitleler tarafından müvekkilerimin hedeflenmesi sağlanmakta evrensel hukuk ilkeleriyle bağdaşmayan bu gerçekdışı sözler nedeniyle müvekkillerimin ve yakınlarının can güvenliği kasıtlı olarak tehlikeye sokulmaktadır" ifadelerine yer verildi. Dilekçede, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında "adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs, iftira ve hakaret suçlarını işlediği iddiasıyla suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi. Taraf Gazetesi ayrıca Başbakan Erdoğan hakkında 50 Bin TL'lik manevi tazminat davası da açtı.