Gündem
01 Kas 2013 10:06 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:44

MEHMET ATALAY'DAN GAZETE SATIŞLARIYLA İLGİLİ ACI İTİRAF!

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Türkiye'de gazete okunmalarının çok düşük olduğunu belirtti.

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Mehmet Atalay, "Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışan gazete tirajları 20-30 milyon civarında olması gerekirken maalesef 5 milyonu hiç geçemedi" dedi.
 
Mehmet Atalay, Sinop’ta basın mensuplarıyla buluştu. Bir otelde düzenlenen toplantıda ildeki ulusal ve yerel medya temsilcileri ile bir araya gelen Atalay, sosyal medya ve internet medyası karşısında yazılı basının tiraj kaybetmeye devam ettiğini söyledi.

Atalay, "Dünyada en yüksek trajlı gazeteleri sıraladığımız zaman ilk 10’dan 5 tanesi Japon. Hindistan var nüfusunun fazla olması sebebi ile daha sonra Çin, Rusya ve Amerika geliyor. Türkiye’de ise dünyada ilk 50 arasında bir milyona yaklaşık trajı ile Zaman gazetesi giriyor" diye konuştu.
 
Türkiye’deki ulusal yayın yapan gazetelerin ciddi tiraj kaybı yaşadığını kaydeden Atalay, şunları söyledi:
 
"Biz daha gazetecilikte yazılı basında tavan yapmadan tabana yaklaşmaya başladık. Bu üzücü bir gelişme, çağın böyle bir getirisi var, şu anda yazılı basında geriye gidiş beklenebilir. Bir dönüşüm yaşanamazsa sosyal medyanın anlık haberleri veriş hızı farklı bir şekilde değerlendirilemezse yazılı basında bu düşüşler devam edecek gibi. Halbuki Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışan, gazetelerin tirajlarının 20-30 milyonlara yaklaşması lazımdı, biz maalesef 5 milyonu hiç geçemedik. Yazılı basının ve ulusal basının da güçlü olması lazım, çok seslilik için demokrasi için gerekli."