Gündem
09 Ara 2014 17:02 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 16:58

Mehmet Ali Birand'ın adı ölümsüzleşti!

Beykoz Belediyesi, ölümünün üzerinden yaklaşık 2 yıl geçen usta gazeteci Mehmet Ali Birand'ın adını Kavacık'ın en işlek caddelerinden birine verdi.

Beykoz Belediye Meclisi'nin kararıyla, Çiftlik Caddesi'nin adı bugünden itibaren 'Mehmet Ali Birand Caddesi' oldu.

Yeni caddenin açılışına, başta usta gazetecinin eşi Cemre Birand, oğlu Umur Ali Birand, gelini Caterina Birand, torunu Umberto Ali Birand ve 32. Gün çalışanları olmak üzere, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, belediye meclis üyeleri ve Birand'ın yetiştirdiği gazeteciler katıldı. 'Mehmet Ali Birand Caddesi' yazılı tabelanın üzerindeki örtü, Birand ailesi ve Beykoz Belediye Başkanı Çelikbilek tarafından alkışlarla açıldı. Açılışın aynı zamanda Mehmet Ali Birand'ın doğum gününe rastlaması, Birand ailesini çok mutlu etti.

BİRAND AİLESİNİN MUTLULUĞU

Açılışta gazetecilere konuşan Cemre Birand, her gün kullandıkları bir caddeye Mehmet Ali Birand'ın adının verilmesinin ailesi olarak kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi. Cemre Birand, "Mehmet Ali Beykoz'a aşıktı. 1991'den bu yana Beykoz'da oturuyorduk. Her gün geçtiğimiz caddeye Mehmet Ali'nin adının verilmesi bizi çok mutlu etti. Caddeyi kullandıkça, onu burada anmak gerçekten çok güzel olacak" diye konuştu.

Oğlu Umur Ali Birand ise "Beykoz'da en çok kullandığımız caddeydi burası. Üzerinden her gün geçmek çok hoş olacak. Vefa duygusunu yeniden yaşamaya başladık" diye konuştu.

BAŞKAN ÇELİKBİLEK: BİR KÜLTÜR MERKEZİ YAPTIĞIMIZDA, ONUN ADINI DA MEHMET ALİ BİRAND KOYACAĞIZ"

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise duayen gazeteci Mehmet Ali Birand'ın adını Beykoz'da yaşatma onurunun kendilerine nasip olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti. Çelikbilek, "Mehmet Ali Birand'ı çok eskiden beri tanırım. Böylesine meslek duayeni olan birinin adının Beykoz'da bir caddeye verilmesinden dolayı memnuniyet duyduk. Ailesinin sevindiğini görmek, beni daha çok sevindirdi. Önümüzdeki dönemde bir kültür merkezi yaptığımızda, onun adını da Mehmet Ali Birand koyacağız" dedi.

DOĞUM GÜNÜ PASTASI KESİLDİ

Açılışta, Birand'ın 73'üncü doğum günü nedeniyle, Cemre Birand, Umur Ali Birand ve Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek tarafından üzerinde usta gazetecinin resminin bulunduğu bir pasta kesildi.