Polemik & Kulis
27 Eyl 2018 16:09 Son Güncelleme: 24 Kas 2018 02:52

Medyaradar'dan Posta bombası! Hangi ünlü köşe yazarı gazeteden ayrıldı? (Medyaradar/Özel)

Posta Gazetesi’nde şok bir gelişme yaşandı. Uzun yıllardır gazetede görev yapan ünlü köşe yazarı ile yollar ayrıldı.

Türkiye’nin en büyük medya gücü olan Demirörenler, yeni yapılanma kapsamında bugün çok önemli bir isimle daha yolları ayırdı.

Uzun yıllardır Türkiye’nin en çok satan gazetelerinden biri olan Posta’da ‘Televizyon Hastası’ isimli bir köşesi bulunan ve burada TV yayınlarını ele alan Mesut Yar’ın bugün itibariyle kurumla bağlarını kopardığı öğrenildi.

Medyaradar’a ulaşan bilgilere göre; ünlü televizyon eleştirmeni ile yapılan karşılıklı görüşme sonrası taraflar el sıkışarak birbirlerine teşekkür etti.

İŞİNİZ GÜCÜNÜZ RAST GİTSİN!

Mesut Yar daha sonra kişisel Instagram hesabından bir açıklama yaparak, "Merhaba. 12 yıldır haftanın 6 günü ortalama 7 parça yazıdan bugüne kadar yaklaşık 27.500 parça farklı TV eleştirisi yazdığım sevgili gazetem POSTA ile yollarımızı bugün itibarıyla ayırdık... Gazetemle ilişkim hep sıcak oldu. Canım ağabeyim ve eski genel yayın yönetmenim Rifat Ababay'ın sonsuz hoşgörüsü ve objektifliğiyle anacağım hep POSTA serüvenimi... Her birini ayrı sevdiğim çalışma arkadaşlarımın özveri ve emeğin çizgileriyle dolu yüzleri her zaman fikir ve can evimin aile albümünde asılı kalacak. Baktıkça gerçek zenginliğin bir arada kalabilmek yeteneği olduğunu hatırlayarak tebessüm edeceğim hep. (Ah bu arada kelimelerimin kahrını çeken sevgili Canan kardeşim, en çok sen helal et hakkını!) Türkiye'de gazeteciliğin en zor ihtisas alanlarından biridir TV eleştirmenliği. Düşmanın bol sevenin kıt olur. Biraz sevgi biriktirmenin zamanı geldi sanırım... Uzun veda cümlelerine gerek yok, çünkü veda nedenlerimi de yanımda götürüyorum giderken. Onlar için de ayrı bir albümüm var sahi... Neyse ekran buluşmalarına ekrandan devam ederiz artık. İşiniz gücünüz rast gitsin! Sevgiyle..." ifadelerini kullandı. Demirören Grubu’nun bir diğer gazetesi Hürriyet’te geçtiğimiz hafta tıpkı Mesut Yar gibi uzun yıllardır yazılar yazan Taha Akyol ve Mehmet Yakup Yılmaz ile de yolların ayrılmasına karar verilmişti.MESUT YAR KİMDİR?


Mesut Yar, 18 Nisan 1966 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Çocukluğu Kurtuluş semtinde geçti. Meslek Lisesinden mezun oldu.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi bölümünü 1993 yılında bitirdi. İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde gazetecilik okumaya başladı ama olmadı. Sonra İstanbul Üniversitesinde Müzecilik ihtisası yaptı.

İlk barter işi Benetton’a kazak karşılığında tiyatro oyunu yazmak ve onların mağaza çalışanlarına tiyatro eğitimi vermek oldu.

Hulki Cevizoğlu’nun çıkarttığı derginin İstanbul işlerini yaptı. TRT’de Turnike programını sunarken sunucu Güner Ümit’e temel fıkraları ve programın girişinde yaptığı o esprileri yazarak metin yazarlığı yaptı. Bu şekilde televizyon ile tanışmış oldu.

Gazetecilik mesleğine stajyer muhabir olarak 1985 yılında başladı. Hürriyet, Sabah, Posta gibi gazetelerde muhabirlik, editörlük ve köşe yazarlığı yaptı. Bir ekiple Yön Dergisi’ni çıkardı. Yön Dergisi kapanınca oradaki arkadaşlarınla Kanal E’yi yani CNBC-E’yi kurma kararı aldı.

1994 yılında Kanal E televizyonunun kurucuları arasında oldu. Burada “By Night” adlı talk show programını yaptı. Daha sonra da Show TV, Number One TV, HBB TV, Kanal 6, Star TV, Cine 5, atv gibi ulusal kanallarda yapımcılık, sunuculuk ve anchormanlik yaptı.

Sabah-Atv Grubuna bağlı Kanal 1, Atv Avrupa, Türkçe Tv gibi kanallarda genel müdürlük yaptı.

Mesut Yar, Posta Gazetesinde izleme kritiği yaptığı Televizyon Hastası isimli bir köşesinde yazmaktadır. Çeşitli hikâye, şiir, ve röportaj kitapları yayınlandı.

CNN TÜRK'de hafta içi her akşam Burada Laf Çok programını sunmaktadır.

2015 yılının Şubat ayında sunuculuğunu Emre Altuğ, jürisi görevini Rasim Öztekin'in yaptığı TRT1 de yayınlanan "Bak Hele Bak" adlı yapımda konuk oyuncu oldu.

Mesut Yar, üç kere evlenip iki kere boşanmıştır.

Mesut Yar, ilk eşi ile 1993 yılında evlendi. Boşandı. Batuhan (d.1993) adında bir oğlu vardır.

Mesut Yar, 2012 yılında üçüncü evliliğini Ajanda PR adlı şirketin sahibi Ferda Çekem ile yaptı.

2015 yılında başrollerinde Çetin Altay, Arzu Yanardağ ve Mesut Yar’ın oynadığı “Olur İnşallah” adlı sinema filminde Mehtap Bayri, Müfit Kayacan, Sümer Tilmaç ile birlikte oynadı.

MEDYARADAR/ÖZEL