Politika
16 Mayıs 2024 08:34 Son Güncelleme: 16 Mayıs 2024 08:42

Medyaradar israf belgelerini yayınlıyor! 2 milyonluk çikolata yedirip, 2 milyonluk detoks yaptırdı!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ‘Ekonomik kriz var. Tasarruf etmek zorundayız’ açıklaması yaptı. AK Partili Bağcılar Belediyesi bu açıklamaya 2 milyon liralık detoks suyu matarası, 2 milyon liralık çikolata alımıyla karşılık verdi. 130 milyonluk yemek ihalesinde rekabet koşulları ortadan kalktı. Belediyeler kamu kaynaklarını har vurup harman savururken Otoyol ve köprü ücretlerine yüzde 40 zam yapılarak yine vatandaş cezalandırılmış oldu.

MedyaRadar’dan Ercan Öztürk’ün haberine göre, Vatandaşların evine ekmek götüremediği bir ortamda belediyelerin itibardan ödün vermemek için yaptığı harcamalar tepki çekmeye devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in tasarruf genelgesi AK Partili belediyelerde pek de karşılık bulmadı. Bağcılar Belediyesi 2 milyon liralık detoks suyu matarası, 2 milyon liralık çikolata, Kağıthane Belediyesi ise 2 milyon liralık lokum aldı. Otoyol ve köprü ücretlerine yüzde 40 civarında zam yapılarak adeta yine vatandaşı cezalandırdı. İsraf belgelerini MedyaRadar yayınlıyor…

ÖNCE ÇİKOLATA YEDİRDİ SONRA DETOKS YAPTIRDI!

Bağcılar Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, yaklaşık maliyeti 2 milyon 47 bin lira olarak açıklanan detoks suyu matarası alımı yapılması için bir ihale düzenledi. 20 Şubat 2024 tarihinde yapılan ihaleye iki firma davet edildi. İhale, 1 milyon 959 bin liralık teklifiyle belediyeden onlarca ihale kazanan Bayem Ajans’a verildi. Bağcılar Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, 26 Mart 2024 tarihinde bu defa da ‘Çikolata alım’ ihalesi düzenledi. Yaklaşık maliyeti 2 milyon 50 bin lira olan ihaleyi 2 milyon 20 bin liralık teklifiyle Bemol Pastanesi kazandı. Çikolataların belediyeye teslim edilme süreleri ise 16 Nisan ile 25 Nisan olarak belirlendi.

DEPREM KILIFIYLA YEMEK İHALESİ!

Bağcılar Belediyesi’nin 130 milyonluk yemek ihalesinde rekabet koşullarını ortadan kaldırdığı için kamuyu milyonlarca lira zarara uğrattı. 1 Mart 2024 tarihinde yapılan ‘Mahalle İftarları İkram Hizmet Alımı’ ihalesi, deprem, salgın hastalık ve doğal afetler anında yapılan 21b’ye göre pazarlık usulü yapıldı. Rekabet koşullarının ortadan kaldırıldığı ihaleye sadece Temaş Gıda isimli firma davet edildi. 134 milyon 343 bin lira yaklaşık maliyeti olan ihalede sadece 3 milyon lira kırım yapan şirketle yapılan sözleşme bedeli 131 milyon 290 bin lira oldu. İhale açık usulle ve birden fazla şirketin katılımıyla yapılmış olsaydı kamu milyonlarca lira zarara uğramamış olacaktı.

CAMİLERDE LOKUM DAĞITTI!

Bakan Şimşek’in açıklamalarının karşılık görmediği bir diğer AK Partili belediye de Kağıthane oldu. Kağıthane Belediyesi, 24 Nisan 2024 tarihinde ‘Ramazan Bayram Namazında Başkanımız Tarafından Camilerde Dağıtılmak Üzere Lokum Alımı’ başlıklı bir ihale düzenledi. Yaklaşık maliyeti 2 milyon 70 bin lira olan ihaleyi, 2 milyon liralık teklifiyle Hafızlar Gıda isimli firma kazandı. İhale sözleşmesi 10 Mayıs 2024 tarihinde imzalandı.