Medyanın utanç gecesi: Haber kanalları istifaya istifa bile diyemedi!

Berat Albayrak'ın istifası açıklanırken “Cumhurbaşkanımız tarafından yapılan değerlendirme sonunda, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın görevden af talebi kabul edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Medyanın utanç gecesi: Haber kanalları istifaya istifa bile diyemedi! - Sayfa 1

Cumhurbaşkanlığı, Berat Albayrak’ın istifasıyla ilgili açıklamayı yaptı. Açıklamada, Albayrak'ın istifasının kabul edildiği belirtildi. Cumhurbaşkanı Kararı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Lütfi Elvan atandı.

14
Medyanın utanç gecesi: Haber kanalları istifaya istifa bile diyemedi! - Sayfa 2

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada, “Bilindiği gibi 8 Kasım 2020 Pazar akşamı, Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak, sosyal medya hesaplarından birinde sağlık nedenleriyle görevden affını isteyen bir açıklama yayınlamıştır” denildi.

Devamında ise “Cumhurbaşkanımız tarafından yapılan değerlendirme sonunda, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın görevden af talebi kabul edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

24
Medyanın utanç gecesi: Haber kanalları istifaya istifa bile diyemedi! - Sayfa 3

Açıklamadaki “af talebi” dikkat çekti. Bu kelime ana akım medya tarafından da ilgiyle karşılandı. Türkiye’nin büyük sermayeli televizyon kanalları Albayrak’ın istifa haberini 25 saat sonra İletişim Başkanlığının açıklamasının ardından vatandaşa aktarırken, “istifa” kelimesini kullanmadı.

34
Medyanın utanç gecesi: Haber kanalları istifaya istifa bile diyemedi! - Sayfa 4

Böylelikle açıklamasını, “Cenab-ı Allah sonumuzu hayreylesin” diyerek bitiren Albayrak’ın istifa mektubunda hiç kullanmadığı “af talebi” kelimesi medyada yer bulmuş oldu.

44