Gündem
26 Mayıs 2014 09:27 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 16:12

Medyanın tepe yöneticisiyle ilgili skandal iddia! 3 maden şirketi var!

Havuz medyasından bir tepe yöneticisinin maden komisyonculuğu yapan 3 şirketi olduğu anlaşıldı.

Soma’da yaşanan ve 301 madencinin hayatına mal olan facia, AKP ile maden şirketleri arasındaki ilişkilerin sorgulanmasına yol açtı. Başkent’te, facianın ardından “gizli maden zenginleri” konuşulmaya başlandı. Bu kişiler arasında ise hükümete yakın bir medya organının yöneticisinin de bulunması dikkat çekti. İddiaya göre, halen hükümete yakın bir medya kuruluşunun tepe yöneticisinin üç maden şirketi bulunuyor. Şirketler ise sektörde kazandıkları işleri komisyon alarak üçüncü şirketlere devretmesi ile biliniyor.

Taraf'ta yeralan habere göre “Madenci medya yöneticisinin” hikâyesi şöyle:
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı koridorlarında dolaşan bilgilere göre, halen AKP’ye yakın isimlerin madencilik sektörüne girmesinde halen Başbakanın danışmanları arasında yer alan bir ismin tavsiyeleri etkili oldu. Bu isim, hükümete yakın medya organlarında uzun süre çalıştı.

A TAKIMI GİRDİ
Bu süre içinde, madencilik alanındaki bilgilerini hükümete yakın medya organlarının yöneticilerine aktardı. Onlar da o ismi Başbakan Erdoğan’ın A takımına taşıdılar. Danışmanın tavsiyesini uyan yandaş medyanın tepe ismi, başkaları adına üç madencilik şirketi kurdu. Altın, gümüş ve krom alanlarında faaliyet gösteren şirketler aslında paravan. Gerçek anlamda, madenleri işletmiyorlar. Ancak, kazandıkları işletme haklarını üçüncü kişilere devrederek önemli tutarlarda komisyon alıyorlar. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı kulislerinde alınan işlerin yüzde 20-30 komisyon ile üçüncü kişilere devredildiği konuşuluyor. Yani medya yöneticisinin kontrolünde bulunan şirketler, sadece komisyon alıyorlar. Medya yöneticisinin bu kapsamda ne kadarlık bir maden ihalesi kazandığı ise tam olarak bilinmiyor.

SOMA’DAN ABLA DA ÇIKMIŞTI
Öte yandan, Soma’da meydana gelen facianın yaşandığı ocaktan, bir yandaş yazarın ablası da çıkmıştı. Havuz medyasının önde gelen yazarlarının ablası ve eniştesinin İzmir’de kurulu bulunan bir kauçuk şirketi var. Soma Holding madenlerinde kullandığı yürüyen bantların kauçuklarını bu şirketten temin ediyor. Soma’da meydana gelen kazada, söz konusu kauçukların tamamı yanıyor. Normal şartlarda ise bu kauçukların yanmaması gerekiyor. Dolayısıyla konuyla ilgili de ayrı bir işlem yürütülüyor.