Gündem
12 Eki 2020 21:20 Son Güncelleme: 13 Eki 2020 10:08

Medya dünyasının büyük kaybı! Efsane foto muhabiri hayatını kaybetti!

Dünyaca ünlü foto muhabirleri arasında yer alan, Milliyet Gazetesi'nde uzun yıllar çektiği fotoğraflarla ödüllere layık görülen Hüseyin Kırcalı hayatını kaybetti.

Milliyet'i Milliyet yapan isimlerden efsane foto muhabiri Hüseyin Kırcalı 79 yaşında hayatını kaybetti.

Kırcalı'nın ölüm haberini TSYD Başkanı Oğuz Tongsir sosyal medya hesabından, "Türkiye'nin en önemli spor muhabirlerinden, büyük usta Hüseyin Kırcalı'nın vefat ettiğini biraz önce öğrendim. Acım çok büyük. Allah rahmet eylesin" sözleriyle duyurdu.

Hüseyin Kırcalı, yarın (Salı) saat 11.00’de Şanlıurfa Bediüzzaman Aile Mezarlığında son yolculuğuna uğurlanacak.

  

MİLLİYET'TE 46 YIL KESİNTİSİZ GÖREV YAPTI 

1941 yılında Şanlıurfa’da doğan Hüseyin Kırcalı mesleğe 1956 yılında başladı. 1961 yılında Milliyet’in Şanlıurfa ve Diyarbakır muhabirliğini yapan duayen gazeteci 1963 yılında İstanbul’a geldi.Kırcalı, 1 Temmuz 1963’te göreve başladığı Milliyet gazetesi spor servisinde kesintisiz olarak 37 yıl görev yaptı.

İlk uluslararası ödülünü 1965’te World Press Contes ten (Hollanda) aldı.Daha sonraki yıllarda Japonya’da Nikkon Club’ın düzenlediği uluslararası yarışmalarda, siyah-beyaz ve renkli fotoğraf dallarında, birçok kez çeşitli ödüller kazandı. Çin Halk Cumhuriyetinde yapılan bir yarışmada “şeref sertifikası” elde etti. Stern (Almanya) dergisinin yıllıklarında fotoğrafları yayınlandı.

Türkiye’de de bir çok ödül kazanan, efsane Spor Müdürü Namık Sevik adına konan ödülün 2007 yılında sahibi olan Hüseyin Kırcalı 10 Olimpiyat ve 6 Dünya Kupası’nda görev aldı. Kırcalı’nın çektiği fotoğraflar büyük beğeni kazanırken birbirinden ünlü sporcularla yaptığı röportajlar da ses getirdi.

   Muhammed Ali -Hüseyin Kırcalı

   Hüseyin Kırcalı-Naim Süleymanoğlu

Kırcalı, foto muhabiri olarak göreve başladığı yılları şöyle anlatmıştı:

“1963 yılında 3. Mevki bir trenle iki günde İstanbul’a gidip Milliyet Gazetesi’nin Aktüalite servisinde foto muhabiri olarak göreve başladım. Halit Çapın’lar, Çetin Altan’lar, Abdi İpekçi’lerin ve de Milliyet Gazetesi’nin Babiali’de bir okul olduğu bir dönemdi. Spor Servisinden Aktüalite’ye telefon edip acele Galatasaray’ın kuruçeşme adasında ki sezon açılışına bir foto muhabiri istemişlerdi. Beni yolladılar, sezon açılışında Gündüz Kılıç’ın Antrenör, Turgay Şeren’in futbolculuk dönemiydi. Spor muhabiri olarak yıllarca görev yaptım, Sayısız Dünya Kupası ve olimpiyat takip ettim. Bizim zamanımızda teknoloji çok geriydi, şimdiki foto muhabirleri bu anlamda çok şanslı”

 Hüseyin Kırcalı (sol başta)-Ferhan Tezcan-Şansal Büyüka-Doğan Koloğlu-Cem Şengül-İslam Çupi(sağ başta)