Medya çalışanları da alkışı hak ediyor!

Medyaradar ailesine katılan Esma Özakın Pandemi döneminde sağlık görevlilerinden sonra en çok yıpranan meslek grubu olan medya çalışanlarında sıklıkla görülen kas-iskelet sistemi hastalıklarını uzmanına sordu.

Uzun yıllar omuzda taşınan kameralar,bilgisayar başında geçirilen uzun saatler, deprem, sel felaketi, patlama, savaş gibi zor şartlarda sürdürülen görevler, ucu açık nöbetler, fiziksel yorgunluğun ve stresin de etkisiyle bir süre sonra medya çalışanlarında boyun ve sırt bölgesinde gerginliklere,dayanılmaz ağrılara neden oluyor.

Pandemi döneminde bir kez daha gördük ki; bizler konforlu ve güvenli ortamlarımız olan evlerimizde haberleri izlerken sahada en çok yıpranan yine sağlık görevlileri ve medya çalışanları oldu.

Medya Radar okuyucuları ile ilk buluşmamızda ben de medya çalışanlarında görülen en yaygın hastalıklardan biri olan kas-iskelet sistemi hastalıklarını konuşmak;  Türkiye’nin ilk Osteopat doktorlarından olan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr.Hicran Demir Uşan’ın görüşlerine yer vermek istedim.

Özellikle kas iskelet sisteminin tedavisine yönelik pek çok başarılı çalışmaya imza atan Uzm.Dr.Hicran Demir Uşan Nöralterapi, Osteopati, Akapunktur, Ozon Tedavisi, Kupa Tedavisi ve Refleksoloji konularında eğitimler almış tecrübeli bir hekim.

UZUN ÇALIŞMA SAATLERİ MEDYA ÇALIŞANLARINI FİZİKSEL VE RUHSAL OLARAK ÇÖKÜNTÜYE UĞRATIYOR

Dr. Uşan’a göre; medya çalışanlarında görülen kas-iskelet sistemi hastalıklarının en önemli risk faktörleri; bilgisayarlı iş yükü, değişken hava koşullarına maruziyet ve kameramanlarda olduğu gibi ağır yük taşıma zorunluluğu… Yine ileri yaş, cinsiyet, ergonomik olmayan çalışma ortamı, uzun ve esnek olmayan çalışma saatleri, 6 saatten uzun masa başı çalışma süresi ve psikojenik stres varlığı da kas iskelet sistemi problemlerinin oluşumundaki risk faktörleri arasında yer alıyor.

E.Ö: Hocam, medya çalışanlarında en sık gördüğünüz rahatsızlıklar hangileri?

H.D.U:Postür bozuklukları ve omurga yüklenmesine bağlı boyun, sırt ve bel ağrıları, el, el bileği, kol ve omuz yüklenmelerine bağlı tendinitler ve karpal tünel sendromu gibi tuzak nöropatiler, hava koşulları, çok ayakta kalma ve ağır yük taşıma gibi çevresel faktörlere bağlı oluşan diz ve omuz ağrıları, baş ağrıları ve konsantrasyon bozuklukları, göz problemleri, stres ve kaygı bozuklukları… Özellikle bilgisayar başı çalışan medya çalışanlarında boyun, sırt,bel, el/el bileği ve omuz bölgelerinde probleme rastlıyoruz.Ergonomik olmayan çalışma masası ve sandalyenin neden olduğu postür bozuklukları ise medya çalışanlarında gözlenen boyun, sırt ve bel ağrılarının en önemli nedeni. Dinlenme molaları vermeden uzun süre masa başında çalışmak; dolaşımda yavaşlamaya neden olarak omurgada bulunan disklerin beslenmesini bozar. Bu da bel ve boyun fıtığı oluşumuna zemin hazırlar. Yine klavye kullanımı sırasındaki tekrarlayıcı el-el bileği hareketleri ve mouse kullanımı nedeniyle oluşan travmalar, el bileği tendinitlerine neden olmaktadır. Uzun süreli mouse kullanımı el bileği seviyesinde sinir sıkışmasına neden olurken (Karpal Tünel Sendromu) dirsekler masaya dayanarak uzun süre çalışmak dirsek seviyesinde sinir sıkışmasına neden olur (Ulnar Tuzak Nöropati).

MEDYA ÇALIŞANLARININ MOTİVE OLMASI; SAĞLIKLI KOŞULLARDA ÇALIŞMALARINA BAĞLI

E.Ö: Bu konuda yapılan bilimsel çalışmalardan bahseder misiniz? 

H.D.U:2015yılında yapılan bir bilimsel çalışmada kameramanlarda en sık görülen problemlerin omuz, önkol ve dirsek problemleri olduğu saptanmıştır. Bunlar içerisinde de omuz eklemi problemlerinin kameramanlarda görülen en ciddi kas-iskelet sistemi problemi olduğu vurgulanmıştır.Kameramanların kamerayı çoğunlukla dominant elin olduğu tarafta taşımayı tercih etmeleri bu taraf omuzda asimetrik bir fazla yüklenmeye neden olmaktadır. Bu da omuz tendinitleri ve tendon yırtılmalarına zemin hazırlamaktadır. Yine asimetrik yüklenme nedeniyle omurgada deformasyon ve fonksiyonel skolyoz, buna bağlı olarak da sırt ve bel ağrıları oluşabilmektedir.Medya çalışanlarında görülen kas iskelet problemleri sadece ağrı oluşturmakla kalmaz. Yapılan çalışmalarda bu fiziksel problemlerin psikolojik stres yükünü de arttırdığı bildirilmiştir. Yani medya çalışanlarında ortaya çıkan kas iskelet sistemi problemleri fiziksel sorunlar kadar psikososyal sorunlara da yol açmaktadır. Bu nedenle hem iş gücü kaybını önlemek hem de medya çalışanlarının huzurlu ve motive bir şekilde çalışabilmelerini sağlamak içinöncelikle sağlıklı ve ergonomik çalışma koşulları oluşturulmadır

E.Ö: Masa başında çalışan medya çalışanlarına neler önerirsiniz?

H.D.U:Masa başı ve bilgisayar çalışmaları esnasında gövde-kalça açısı, diz açısı ve ayak bileği açısı 90o olacak şekilde oturmaya dikkat edilmelidir. Klavye mümkün olduğunca yassı konumda olmalı ve mouse klavyenin yanında bulundurulmalıdır. Vertikalmouse veya bilek destekli mousepad tercih edilmelidir. Mümkün olduğunca mouse dönüşümlü olarak her iki elle de kullanılmaya çalışılmalıdır. Mouse’un kullanılmadığı dönemlerde ellerin mouse üzerinde kalmamasına dikkat edilmelidir. Önkol serbest ve rahat bir şekilde masa üzerinde durabilmeli, masa kenarı önkolda hiçbir noktaya bası yapmamalıdır. Baş ile ekran arasında bir kol boyu mesafe olmalı ve ekrandaki en üst satır göz seviyesinden yaklaşık 15oaşağıda olmalıdır. Ekran, gözlerin ve vücudun tam karşısında olmalı, bedende dönme hareketi oluşmamalıdır. Masa ve sandalye yüksekliği ayaklar yere tam temas edecek şekilde ve ayak bileği ve dizlerde 90o’lik açı olacak şekilde ayarlanmalıdır. Gövde dik ve omuzlar serbest bırakılmış şekilde oturmaya dikkat edilmelidir. Uzun süre aynı pozisyonda kalmak ve uzun süre oturmaktan kaçınılmalıdır. Sık sık kısa molalar vererek hafif egzersizler ve aktiviteler yapılmalıdır. Telefon görüşmesi ve masa düzenleme gibi aktiviteleri mümkün olduğunca ayakta gerçekleştirmek kas iskelet sistemini olumlu yönde etkileyecektir.  Kapalı ortamda çalışırken ortamın aydınlatılmasının yeterli olması gerekir. Yine sık sık cam açılarak çalışma ortamına temiz hava akışı sağlanmalıdır.

ÇALIŞANLAR SPOR EGZERSİZLERİ KONUSUNDA MEDYA YÖNETİCİLERİNCE DESTEKLENMELİ

E.Ö: Kameramanlara önerileriniz neler olur?

H.D.U:Kameramanlar, tek taraflı yüklenmeyi engellemek adına, mümkün olduğunca kameralarını dönüşümlü olarak sağ ve sol omuzda kullanmaya çalışılmalıdırlar. Kamerayı kullanmadıkları dönemde kamerayı taşımamak ve uygun bir yere bırakmak son derece önemlidir.

Gerek ofiste gerek de dış ortamda çalışan medya çalışanlarında kas iskelet sistemi problemleri gelişimini önlemenin en önemli yollarından biri ise düzenli egzersiz yapmalarıdır. Mesai saatleri dâhilinde sık sık yapacakları küçük çaplı egzersizler hem postür bozukluğunu engelleyecek hem devücut kan dolaşımını arttırarak kas ve bağ dokusunun zayıflamasını önleyecektir. Yine yapılan bilimsel çalışmalarda mesai saatleri dışında yapılan düzenli egzersizlerin ve sportif aktivitelerin mesleki kas iskelet sistemi problemlerinin oluşuma riskini azalttığı gösterilmiştir.

Uzman doktor önerisi doğrultusunda planlanacak kişiye özel egzersiz programları ve iş yerinde ergonomik koşulların ve optimal çalışma saatlerinin sağlanması ile medya çalışanlarında görülen fiziksel kas iskelet sistemi problemleri ve bunların yol açacağı psikososyal problemlerin önüne geçmek mümkün olacaktır.

E.Ö: Değerli görüşleriniz için hem kendim hem de medya çalışanları arkadaşlarım adına teşekkürlerimi sunuyorum. 

H.D.U: Ben de tüm medya mensuplarımıza çalışmalarında başarılar diliyorum.