Masumlar Apartmanı bir sezonluk macera mı?

Gülseren Budayıcıoğlu uyarlaması dizileri merakla takip edenlerden bazıları, “artık izlemeyeceğim, bu kadar acı bana fazla geldi” demeye başladı bile.

Bu sabah yayınlanan reyting tablosuna bakıyorum, Masumlar Apartmanı Total’de, AB’de ABC’de, her yerde birinci. Seyircinin korkunç bir ilgisi var bu diziye…

Aynı yazarın eserlerinden uyarlanan Kırmızı Oda’dan farklı olarak Masumlar Apartmanı’nda seyirci için epey bir rahatlama anı mevcut. Diziden her hafta dram kadar mizah da çıkıyor, biraz da Ezgi Mola sebep buna ama bence bu iyi bir şey çünkü daha önce de yazmıştım; bu kadar uzun ve trajik öyküler bir süre sonra izleyeni hissizleştirir, bıktırır, vazgeçirir diye.

Özel bir araştırma yapmadım ama Twitter’da önüme düşen ve bu iddiamı haklı çıkaran ve sayıları giderek artan girdiler var. Gülseren Budayıcıoğlu uyarlaması dizileri merakla takip edenlerden bazıları, “artık izlemeyeceğim, bu kadar acı bana fazla geldi” demeye başladı bile.

Masumlar Apartmanı, seyircide dram miktarındaki doz aşımından oluşan yan etkiyi erken fark edip 170 dakikanın içine bir sürü mola noktası koymaya başladı. Bu bence de gerekli. Dram ve mizah iç içe geçince karakterler daha gerçek oluyor, hikayede kontrast oluşuyor.

Masumlar Apartmanı Cuma gününün şampiyonu Kırmızı Oda’dan daha iyi bir iş. Seyirci her hafta bir odaya girip dert dinlemek yerine bu apartmanın sakinlerine odaklanmayı isteyecek. Dertlendiği kadar gülebildiği için de bu maceraya ortak olmaya devam edecektir. Bu yüzden de kısa sürede bir furyaya dönüşen bu türdeki işlerin en son havlu atanı Masumlar Apartmanı olacaktır. Dizi ekibi işin nereye gidebileceğini iyi tahmin ediyor.

Yine de, bu dizilerin bu yılın işi olduğunu ve başladıkları gibi birden tükenebileceklerini düşünüyorum. Bakalım yanılacak mıyım?

Menajerimi Ara ne yapsa olmuyor!

Menajerimi Ara’da son bölümde konuk oyuncu olarak yer alan Burçin Terzioğlu’nun “susmuyoruz” diye başlayarak yaptığı kadına tacizi eleştiren direniş konuşması konuşması olay oldu. Yapım ekibi bu sahneyi sosyal medyaya saldı, çok izlendi, çok alkışlandı, #susmuyoruz kelimesi Twitter’da trend oldu ama diziye pek bir faydası olmadı ki ben bu sahneyi çok beğenmekle birlikte dizinin reytinge muhtaç olduğu bir dönemde gelmesi yüzünden samimiyetini sorgulayanlardanım.

Bu bir taktikse eğer işe yaramadı diyebiliriz çünkü sosyal medyadaki alkış reytinge yaramıyor. Menajerimi Ara, Total’de ve ABC’de ilk 10 içinde yok, AB’de ise 6. olabildi. Bu, diziyi sezon sonuna götürecek bir sonuç değil ve kanaldan son bir hamle; dizinin günü değiştirildi. Menajerimi Ara artık Pazar akşamları yayınlanacak. Bana sorarsanız da tam bir hafta sonu dizisi, doğru gününü buldu ama işi yine çok zor.

Hekimoğlu bitkisel hayatta!

Durumu Menajerimi Ara’dan daha kötü bir dizi var, o da Hekimoğlu. Ara vermek bu diziye hiç yaramadı, sezon sonunu göreceğini sanmıyorum. Hekimoğlu gibi uzun ara veren diziler, seyircisini askıdaki bir elbise gibi beklediğini sanarak sezona geç başladılar. O arada yeni başlayan diziler ekrana bakan herkesi tavladı. Bu biraz da bizim sektörümüze özel bir durum, 40-50 dk olsa bütün bu diziler izlenir ama uzun sürelere katlanabilen seyirci ince eleyip sık dokuyor. Hepsini izleyen var mı, hiç sanmam! Biz bile seçiyoruz. Hekimoğlu da ilgi alanının dışında kalan bir iş. Ben seviyordum, yazık oldu.

Murat Tolga Şen – murattolga@gmail.com