Mars'taki hayata adım adım! NASA, Mars'ta 'su deposu' buldu

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Mars’ta araştırma yapan Perseverance (Azim) aracı Jezero Krateri’nde şu anda kuru olan gölün aslında bir su deposu olduğunu ortaya koydu.

Mars'taki hayata adım adım! NASA, Mars'ta 'su deposu' buldu - Sayfa 1

Perseverance ekibinin makalesine göre; Jezero Krateri’ndeki şu anda kuru olan gölün su döngüsü, başlangıçta düşünülenden daha karmaşık olduğu belirtildi. Fotoğraflarla tespit edilen bulgulara göre, uzun zaman önce krater gölünü besleyen eski bir nehrin ağzında biriken tortulardan oluşan, deltadaki sarplıklar olarak adlandırılan uzun, dik yamaçlar olduğu ortaya çıktı.

113
Mars'taki hayata adım adım! NASA, Mars'ta 'su deposu' buldu - Sayfa 2

Jezero Krateri’nde bir göl olduğu daha önce tahmin ediliyordu ancak Perseverance’ın çektiği fotoğraflarla artık bu tez doğrulandı.

213
Mars'taki hayata adım adım! NASA, Mars'ta 'su deposu' buldu - Sayfa 3

Jezero Krateri’nin eski gölünün tarihinin başlarında, seviyesinin kraterin doğu kenarını tepeleyecek kadar yüksek olduğu düşünülüyor. Burada yörüngesel görüntü, nehir kanalının kalıntılarını gösteriyor. Yeni makaleye göre, Jezero’daki gölün boyutu zaman içinde dalgalandı. Göldeki su kütlesi tamamen kaybolmadan önceki dönemde, su seviyesinin onlarca metre yükselip düştüğü belirtiliyor.

313
Mars'taki hayata adım adım! NASA, Mars'ta 'su deposu' buldu - Sayfa 4

Londra Imperial College’dan makalenin ortak yazarı Sanjeev Gupta, “Jezero deltasının daha iyi anlaşılması, bölgenin hidrolojisindeki değişimi anlamanın anahtarı ve bu potansiyel olarak tüm gezegenin neden kuruduğuna dair değerli bilgiler sağlayabilir.”

413