Gündem
08 Haz 2021 15:36 Son Güncelleme: 08 Haz 2021 15:39

Marmara’daki deniz salyasını 'Kanal İstanbul' bitirecekmiş

Marmara Denizi’nde son günlerde ortaya çıkan deniz salyası için açıklanan 'Eylem Planı' sonrası Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'ndan ilginç bir açıklama geldi.

Hükümet, Kanal İstanbul projesine başlamak için gün sayarken Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’ndan garip bir açıklama geldi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Marmara Denizi’nde son günlerde ortaya çıkan deniz salyasını Kanal İstanbul’un bitireceğini iddia etti.

"KANAL İSTANBUL MARMARA DENİZİ’Nİ TEMİZLEYECEK"

Çamlıca Kulesi'nde düzenlenen özel programda konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Karadeniz Marmara'ya göre çok daha temiz. Kanal İstanbul yapıldığında Karadeniz'e akan nehirlerin Marmara'ya karışması söz konusu Bu da Marmara'daki su kalitesini artırıp deniz salyasını da bitirecek. Manipülasyonlar var; su kaynaklarının etkileneceği söyleniyor. Sazlıdere barajı İstanbul'un %2.8'ine denk geliyor. İstanbul'un su rezervine Kanal İstanbul ile Piriççik ve Kahramadere barajları ile daha fazla katkı sağlayacağız. Toplam maliyeti 15 milyar dolar. Üzerinde 6 köprü var; fiyata bunlar dahil, 5 yılda tamamlayacağız." diye konuştu