Gündem
04 Ara 2023 10:49 Son Güncelleme: 04 Ara 2023 12:26

Marmara Denizi'nde 3 dakika arayla 2 deprem

Merkez üssü Marmara Denizi Gemlik Körfezi olan 5,1 büyüklüğünde deprem oldu. 3 dakika sonra da aynı yerde 4,5 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.

AFAD'ın verilerine göre deprem saat 10:42'te Bursa'nın Mudanya ilçesinde Gemlik Körfezi açıklarında gerçekleşti.

Depremin 8.98 km derinlikte gerçekleştiği kaydedildi.

Kandilli Rasathanesi ise ise merkez üssünü Gemlik olarak açıkladığı depremin büyüklüğünü 4,8 olarak kaydetti.

4,5'LİK BİR DEPREM DAHA

Öte yandan aynı yerde saat 10.45'te 4,5 büyüklüğünde bir deprem daha kaydedildi.

DEPREM SONRASI BAKAN YERLİKAYA'DAN İLK AÇIKLAMA
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya deprem sonrası sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

"Marmara Denizi Gemlik Açıklarında 5,1 büyüklüğünde meydana gelen ve çevre illerden de hissedilen depremde, başta AFAD olmak üzere ilgili kurumlarımızın tüm ekipleri saha tarama çalışmaları için bölgeye sevk edilmiştir. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Allah ülkemizi ve milletimizi afetlerden korusun."

İMAMOĞLU: BİZE ULAŞAN OLUMSUZ BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında “İstanbul'da da hissedilen Gemlik merkezli 5.1 büyüklüğündeki depremden etkilenen tüm illerimize geçmiş olsun. İstanbul'da şu ana kadar bize ulaşan olumsuz bir durum söz konusu değil, takip ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL VALİSİ GÜL: TARAMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
İstanbul Valisi Davut Gül ise depremin İstanbul'da da hissedildiğine değinip "Çok şükür şimdilik bize ulaşan bir ihbar yok. Tarama çalışmaları devam ediyor. Geçmiş olsun, Rabbim milletimizi her türlü kaza beladan muhafaza etsin…" ifadelerine yer verdiği bir paylaşım yaptı.