Gündem
12 Mayıs 2021 09:27 Son Güncelleme: 12 Mayıs 2021 10:51

Market, fırın ve online yemek genelgesi: 81 ilde saatler değişiyor

Perşembe günü başlayacak Ramazan Bayramı öncesinde market, manav ve bakkalların çalışma saatleri merak konusu oldu.

Yeni tip korona virüs salgınında vakaların artış trendine geçmesi nedeniyle uygulanan tam kapanma sürecinin bitmesine 5 gün kaldı. Ramazan Bayramı'nın ardından bitecek olan kapanma öncesi bayram süresince market, manav ve bakkalların çalışma saatleri de belli oldu.

10.00 - 17.00 ARASI KULLANILABİLECEK

Tam kapanmanın devam ettiği Ramazan Bayramı süresince vatandaşlar araç kullanmamak şartıyla ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuru yemişçi ve tatlıcılardan 10.00-17.00 saatlerinde, fırınlar ile bunların ekmek satan bayilerinden ise gün boyunca temel gıda ihtiyaçlarını karşılayabilecek.

Ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bunların sadece ekmek satan bayileri için saat sınırlaması bulunmuyor.

ARAÇ KULLANMAMA ŞARTI

Yurttaşlar, temel gıda ihtiyaçlarını karşılamak üzere bu iş yerlerinden ikametlerine en yakın olanlara araç kullanmamak şartıyla gidip gelebilecek. Söz konusu iş yerleri, aynı saatler arasında siparişlerini adreslere paket servis şeklinde de ulaştırabilecek.

PAKET SERVİSE DÜZENLEME

İçişleri Bakanlığı'nın ilgili genelgesi gereği yeme-içme yerleri ile çevrim içi yemek sipariş firmalarının çalışma saatinde 13 Mayıs Perşembe günü itibarıyla değişikliğe gidilecek.

Ramazan Bayramı'nın birinci gününe kadar 24 saat esasına göre paket servis şeklinde hizmet verebilecek bu iş yerleri ile firmalar, ramazanın sona ermesiyle saat 01.00'e kadar paket servis yapabilecek.