Politika
23 Ara 2019 10:48 Son Güncelleme: 23 Ara 2019 11:05

Mansur Yavaş'tan Sinan Aygün hakkında suç duyurusu

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Sinan Aygün hakkında suç duyurusunda bulundu.

Mansur Yavaş'tan Sinan Aygün hakkında suç duyurusu

Ankara’daki Togo Kuleleri’nin mühürlenmesinin ardından inşaatın sahibi eski CHP Milletvekili Sinan Aygün ‘rüşvet’ iddialarını gündeme getirerek Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve üç belediye meclis üyesi hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Aygün’ün suç duyurusunda bulunduğu Ankara Büyükşehir Belediyesi CHP Meclis Üyeleri Berkay Gökçınar ve Haydar Demir bir yazılı açıklamayla iddiaları reddetmişti. Sinan Aygün’ün kız kardeşi Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Sibel Aygün’ü Togo Kuleleri’nde ziyaret ettiklerini ifade eden Gökçınar ve Demir Sinan, Aygün’e, “Bırak bu FETÖ taktiklerini ve elindeki ses kayıtlarını derhal ifşa et” ifadeleriyle seslenmişti.

Sinan Aygün, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu’nu da hedef alan açıklamalar yapması üzerine Ankara İl Yönetimi tarafından disipline sevk edildi. CHP il yönetimi, Aygün’ü “tedbirli” olarak partiden ihraç istemiyle İl Disiplin Kurulu’na sevk etti. İl disiplin kurulunun önümüzdeki hafta toplanarak Aygün’ü partiden ihraç etmesi bekleniyor.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da, Sinan Aygün hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na “Terörizmin Finansmanı Hakkındaki Kanuna Muhalefet ve Terör Örgütüne Yardım Etmek” nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

YAVAŞ: HESAP SORACAĞIM

Mansur Yavaş, Sinan Aygün’ün rüşvet iddiasıyla ilgili şu açıklamayı yapmıştı: “Sinan Aygün’e verilen inşaat izninin değişmesiyle yeni ekler yapmasına, yeni kazanımlar yapmasına olanak sağlanıyor. 30 bin metrekare olması gereken yer 120 bin metrekareye çıkıyor. 95 bin fazlayı 7 bin ila 10 bin arası çarparsanız kazanılan rant ortaya çıkar. Bu yapılan yer için okul yapılmamış, hastane yok. Bir konuşmada (belediye meclis üyelerini kastederek) ‘Okul ne kadara olur?’ diyorlar. 1-2 milyon mu diye soruyorlar. Karşıdaki kişi ‘Olur mu 25 milyon falandır’ diyor. 25 milyon işi oradan çıkıyor. Savcıya verilen dilekçede benden para istediler demiş. Rüşvet dememiş. Okul yap demek para istemek midir? Üstelik beni de görmemiş. Olayla alakam bile yok. Bir kumpasın peşindeler, seçim öncesi yaşadık bunları. Parsel parsel Ankara’yı satanların hepsinden hesap soracağım.”