Gündem
12 Şub 2023 20:03 Son Güncelleme: 12 Şub 2023 20:10

Malatya'da 5.1 büyüklüğünde korkutan deprem! Elazığ, Kayseri, Sivas ve Samsun bile sallandı

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'ta meydana gelen depremler sonrası artçı sarsıntılar devam ediyor. Malatya'da yaşanan 5.1 büyüklüğündeki deprem korkuya neden oldu. Elazığ, Kayseri, Sivas ve Samsun bile depremden etkilendi. Depremin derinliğinin 2.6 olması dikkat çekti.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat Pazartesi günü yaşanan iki büyük deprem 10 kentte yıkıma neden oldu. Depremler nedeniyle binlerce insan öldü. Enkaz altında arama kurtarma çalışmaları 7. günde sürüyor. Deprem bölgesindeki artçı sarsıntılar da büyük korku yaşatıyor.

Son büyük sarsıntı az önce yaşandı. Kandilli Rasathanesi 19:29'da Malatya'nın Hekimhan ilçesi merkezli 5.1 büyüklüğünde bir deprem yaşandığını açıkladı.

Depremin yerin 2.6 km derinliğinde gerçekleşmesi şiddetli şekilde hissedilmesine neden oldu. Deprem, Elazığ, Kayseri, Sivas ve Karadeniz'de bulunan Samsun'da bile sarsıntıya neden oldu. Deprem nedeniyle kısa süreli panik yaşandı.


AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli depremlerin ardından 2 bin 412 artçı deprem meydana geldi.

Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis, Malatya ve Elazığ’daki can kaybı 29 bin 605 oldu.

Depremden etkilenen illerden 147 bin 934 afetzede tahliye edildi.

Bölgede AFAD, PAK, JAK, JÖAK, DİSAK, Sahil Güvenlik, DAK, Güven, İtfaiye, Tahlisiye, MEB, STK’ler ve uluslararası ekiplerden 32 bin 71 arama kurtarma personeli görev yapıyor.

Diğer ülkelerden gelen arama kurtarma personelinin sayısı ise 9 bin 369 olarak kayıtlara geçti.

Hasar Tespit Afet Grubu tarafından şimdiye kadar 122 bin 152 binanın incelemesi tamamlandı.

AFAD, emniyet, jandarma, MSB, UMKE, ambulans ekipleri, gönüllüler, yerel güvenlik ve yerel destek ekiplerinden görevlendirilen saha personeli ile beraber bölgede görev yapan personelin sayısı 233 bin 320’ye ulaştı.

Afet bölgesine başta ekskavatör, çekici, vinç, dozer, kamyon, arazöz, treyler, greyder, vidanjör ve benzeri iş makineleri olmak üzere 12 bin 322 araç görev yapıyor.

Kızılay ve STK’ler tarafından depremden etkilenen bölgelere 319 seyyar ve mobil mutfak, 86 ikram aracı, 33 seyyar ve mobil fırın, 83 banyo ve çamaşır ünitesi sevk edildi.

Bölgedeki vatandaşlara çorba, sıcak yemek, kumanya, ikramlık malzeme ve içecek dağıtımı sürüyor.

Psikososyal destek hizmetleri için de bölgeye 2 bin 552 personel ve 384 araç sevk edildi.