Gündem
28 Eyl 2020 23:00 Son Güncelleme: 28 Eyl 2020 23:05

Mahkemeye sevk edilen Merdan Yanardağ hakkında karar

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, düğününden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Saray’da ziyaret eden başsavcı haberleri nedeniyle TELE1 TV Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ı mahkemeye sevk etmişti...

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, "düğününden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Saray’da ziyaret eden başsavcı" haberleri nedeniyle TELE1 TV Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ı mahkemeye sevk etmişti. Mahkeme Yanardağ’ı adli kontrol şartıyla serbest bıraktı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, TELE1 TV Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ hakkında iddianame hazırladı. İddianamede, düğününden sonra AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Saray’da ziyaret eden başsavcı Yüksel Kocaman’la ilgili haberde, “Demirtaş’ ın savcısı”, “Evlendi soluğu sarayda aldı” ifadelerinin kullanıldığına vurgu yapıldı. Savcılık bu sözleri “Başsavcı Yüksel Kocaman’ı hedef göstermek” olarak yorumladı ve Yanardağ’ı mahkemeye sevk etti.

Yanardağ, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman ve terörle mücadele savcılarını hedef göstermediklerini belirterek “Biz habercilik yapıyor ve olayları yorumluyoruz. Söz konusu haberde de önceki bilgileri paylaşarak, arka plan ayrıntıları verdik. Özel bir kastımız yok, sadece gazetecilik yapıyoruz” şeklinde ifade etti.

Anadolu Adliyesi’nde talimatla ifadesi alınan Merdan Yanardağ, SEGBİS ile mahkemeye katılarak savunmasını yaptı. Mahkeme, Merdan Yanardağ’ın adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi.

Sabah’ın haberine göre Yanardağ hakkında yurt dışına çıkış yasağı da konuldu. Karara göre TELE1 Genel Yayın Yönetmeni her haftanın belirlenen bir günü ikametine en yakın karakola giderek imza verecek.