Gündem
05 Şub 2014 19:01 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:55

Macaristan’dan Türk işadamlarına büyük fırsat

Macaristan Ticaret Heyeti programında Türk iş adamlarının milyon dolarlık anlaşmalara imza atması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL’ün himayelerinde, MÜSİAD organizasyonunda, 16-18 Şubat 2014 tarihleri arasında Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye 100 kişinin üzerinde işadamıyla ticaret heyeti programı düzenlenecek.

Girişimcilere potansiyel iş fırsatları sunan Macaristan ile pazar payının artırılması ve Macaristan’a yönelik yeni ihracat imkânlarının oluşturulması amacıyla düzenlenen programa Ahşap Ve Mobilya, Biotech, Çevre Koruma, Enerji, Finansal Hizmetler, Gıda ve Gıda Endüstrisi, İlaç, İnşaat Sektörü, Kimya Endüstrisi, Kimyevi Maddeler ve Mamulleri, Lojistik, Makine Ve Ekipmanları, Medikal Ürünler Ve Cihazlar, Metal Sanayi, Müteahhitlik ve Teknik Müşavirlik, Otomotiv Endüstrisi, Otomotiv ve Yedek Parça, Plastik ve Kauçuk Sanayi, Tarım, Tekstil ve Giyim Sanayi, Tıp Teknolojileri, Ticaret, Turizm ve Otelciliksektörleri başta olmak üzere uluslararası standartlara uygun ürünleri imal ve ihraç eden firmalar iştirak edecek.

MÜSİAD HITA İşbirliği

Geçen yıl Başbakan Erdoğan'la gerçekleştirilen resmi ziyaretlerde MÜSİAD ve HITA (Macaristan Yatırım Destek Ajansı) arasında imzalanan işbirliği anlaşmalarıyla birlikte iki ülke arasındaki ticaretin artırılmasına yönelik çalışmalar hız kazanmıştı.

Bu amaçla Macaristan başbakanı Victor ORBAN himayelerinde 18 Aralık 2013 tarihinde Ankara ve İstanbul’da 150’nin üzerinde işadamını karşılayan MÜSİAD birçok anlaşmanın temellerini atmıştı.

MÜSİAD Macaristan’dan Milyon Dolarlık Anlaşmalarla Dönmeyi Hedefliyor

MÜSİAD tarafından potansiyel iş fırsatları ve ortak yatırım imkânlarını araştırmak üzere organize edilen, Macaristan Ticaret Heyeti Programında Türk işadamları milyon dolarlık anlaşmalar yaptırmayı hedefliyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL ve Macaristan Başbakanı Victor ORBAN’ın himayelerinde, 17 Şubat 2014 günü Hilton Budapeşte Otelde gerçekleştirilecek olan Macaristan Türkiye İş Forumu ve İkili İş Görüşmeleri için MÜSİAD ve HITA yoğun bir çalışma sürdürerek işadamlarına hedeflenen milyon dolarlık anlaşmaları gerçekleştirmek için yoğun bir şekilde çalışmakta.

Heyetteki  işadamlarına özel firma görüşmeleri ayarlanarak Macaristan ve Türkiye arasındaki yatırım ilişkilerinin arttırılması hedefleniyor.

Söz konusu Ticaret Heyeti Programı kapsamında, Türkiye ve Macaristan’dan üst düzey yetkililerin katılımlarıyla düzenlenecek iş forumlarının yanı sıra söz konusu ülkelerde girişimciler ile iş görüşmeleri gerçekleştirilecek. Program gerek ilgili pazara girmek isteyen gerekse pazar paylarını daha da arttırmayı amaçlayan firmalar için önemli bir fırsat oluşturuyor.