Magazin
19 Şub 2018 11:49 Son Güncelleme: 24 Kas 2018 02:01

Londra Moda Haftası'nda Zeynep Kartal ve Ajda Pekkan rüzgarı!

Dünya starlarına tasarladığı kıyafetlerle adını duyuran ve yurtdışında birçok kez ödüle layık görülen dünyaca ünlü moda tasarımcısı Zeynep Kartal Türkiye’nin süper starı Ajda Pekkan Londra Moda Haftası'nda el ele yürüdü.

Londra Moda Haftası'nda Zeynep Kartal ve Ajda Pekkan rüzgarı!
Zeynep Kartal,  Ajda Pekkan icin hazırladığı 25 parcalık özel koleksiyonunu  17 Şubat'ta Londra Moda Haftası kapsamında görücüye çıkardı.

Şimdiye kadar tasarımları ile bir çok kişiyi kırmızı halıda giydiren  Zeynep Kartal, 2018 yılı için oldukça iddialı.

Dünya modasına yön veren Londra Moda Haftası'nda,  seçkin davetlilerin ve yabancı basının da büyük ilgi gösterdiği görkemli bir defileyle moda severlerin beğenisine sundu.

"Ajda Pekkan by Zeynep Kartal"  defilesi için podyumda yürüyen Ajda Pekkan, Türkiye'nin tek Süperstar'ı olmasından ilham alınarak tasarlanan parlak yıldızlarla işlemeli, straplez ve transparan elbisesiyle sergilediği kusursuz fiziği ve şıklığıyla  adeta modellere taş çıkardı. Ajda Pekkan, Zeynep Kartal ile gerçekleştirdiği bu çok özel işbirliği için dünya starlarını giydiren modacı Zeynep Kartal ile birlikte adım atmaktan son derece mutlu olduğunu belirterek Kartal'a defile sonunda övgüler yağdırarak teşekkürlerini iletti. Ayrıca, Ajda Pekkan defilede 'Yakar Geçerim' adlı şarkısını seslendirerek misafirlere keyif dolu anlar yaşattı.Lady Gaga, Cheryl Cole, Emma Miller, Tess Daly, Rebecca Adlington, Amanda Holden, Michelle Keegan, Coleen Rooney gibi dünya starlarının kırmızı halıda giydiği tasarımlarıyla adından sıkça söz ettiren moda tasarımcısı Zeynep Kartal ise duygularını şu şekilde dile getirdi; ‘Bugüne kadar yaptığım tüm işlerde, İngiltere’de yaşayan bir Türk olarak önceliğim hep ülkem oldu. Ben ülkemi dünyaya anlatma misyonuyla; İngiltere Parlamentosu’nda defile yapmaktan tutun da İstanbul gravürleri sergisi yapmaya kadar, her fırsatta bu bilinçle hareket ettim. Yurtdışında yaşayan bir Türk olarak Ajda Pekkan'ın Türkiye sınırlarını ne kadar aşmış olduğunu da gayet iyi biliyorum. Türkiye’nin değerlerini, bize özgü olanı, yerli ve milli olanı temsil ediyor. Ajda Pekkan, güzelliği, enerjisi, profesyonel kariyerindeki başarısı ve her zaman trendleri belirleyen moda stili ile tartışmasız bir stil ikonu. Türkiye'nin Süper Starı Ajda Pekkan ile birlikte Londra'da böyle bir defileye imza atmaktan büyük kıvanç duyuyorum’ dedi.

25 özel parçadan oluşan "Ajda Pekkan by Zeynep Kartal" 2018-19 Sonbahar/Kış Koleksiyonu, kadınların şık ve sofistike tarzına farklı bir yorum getiriyor. Koleksiyonda; kadife, ipek, dantel, payet kumaşlarla tasarlanan zarif ve  feminen formlu maxi ve mini elbiseler, ihtişamı yansıtan İspanyol kollu ceketler ve fit kesimli pantolonlar dikkatleri çekiyor. Eleganlığın ve rahatlığın lüksle bütünleştiği ikonik modeller, stilinden ödün vermeyen güçlü ve özgür ruhlu kadınları markajına alıyor.

Defile öncesinde düzenlenen ve kuratörlüğünü Hasan Mert Kaya’nın yaptığı  "Elbise-i Osmaniyye" sergisi ile de Osmanlı İmparatorluğu'nun farklı din ve etnik kökenlere mensup halklara yönelik kucaklayıcı yapısı vurgulandı. Londra Moda Haftası kapsamında gerçekleşen Elbise-i Osmaniyye Sergisi ve "Ajda Pekkan by Zeynep Kartal" koleksiyon sunumu, Zeynep Kartal’ın değerlerine sahip çıkan, köklerinden aldığı güçle geleceği şekillendirebilen Türk kadınlarını temsil etme ve dünyaya tanıtma misyonunu gözler önüne sermektedir.

ZEYNEP KARTAL KİMDİR?

Londra’da yaşayan birçok kez yılın en iyi tasarımcısı ödülünü alan Zeynep Kartal, Cannes Film Festivali'nde ilk Türk defilesi düzenlemiş olan tasarımcı olarak biliniyor. İngiliz futbolcu David Beckham, situsambiguus hastalığıyla mücadele eden 19 yaşındaki Kirsty Howard için düzenlediği defilede de sadece Türk tasarımcı Zeynep Kartal’ı tercih etmiştir. Zeynep Kartal,  sosyal sorumluluk adına en çok defile düzenleyen tasarımcı olarak da biliniyor. Kartal, Londra’da; 15 Temmuz, Suriyeli Çocuklar, Kanser Vakfı için özel yardım defileleri düzenlemiştir. 2017’de Almanya’da düzenlenen Avrupa Başarı Ödüllerinde de ‘Yılın En İyi Tasarımcısı’ ödülüne layık görülmüştür.