Politika
27 Tem 2022 18:26 Son Güncelleme: 28 Tem 2022 01:10

Levent Gültekin'nden Kılıçdaroğlu'na eleştiri: "Bu söylem muhalefete zarar veriyor"

Levent Gültekin, kaleme aldığı yazısında "Biz söyledik iktidar yaptı" söyleminin muhalefete zarar verdiğini belirtti.

Diken gazetesi yazarı Levent Gültekin, muhalefetin sıkça “Biz söyledik iktidar yaptı” söylemini tekrar ettiğini ancak bu tarz bir siyaset anlayışının muhalefete zarar verdiği kanaatinde olduğunu belirtti.

Gültekin aynı zamanda Kılıçdaroğlu'nun evinin mutfağından seslendiği videoda söylediği "araçlarda ÖTV'yi indireceğim, araç almayı erteleyin" cümlelerinden sonra, iktidar içerisinden bilgi aldığını ileri sürdü.

 Gültekin yazısında, “Ben demiştim”, “Ben söyledim yaptırdım”, “Ben zorladım oldu”, “Esasında bunun mimarı benim” gibi sözlerin insanları rahatsız ettiğini, bu sözleri sarf edene karşı bir güvensizlik duygusu oluştuğunu hepimiz biliyoruz, değil mi? Mesela birisi size gelip kendini övmeye, kişisel olarak ne kadar önemli işler yaptığını, ne kadar etkili biri olduğunu anlatmaya başladığında söylediklerinin hepsi doğru olsa bile ne hissediyorsunuz?

 Ama bir parti liderinin çıkıp sıklıkla, “Ben söyledim iktidar yaptı, ey iktidar size daha çok şey yaptıracağım” tarzı cümleler kurmasının, toplum nezdindeki ağırlığına ciddi anlamda gölge düşürdüğünü düşünüyorum.  Son olarak CHP liderinin araçlarda ÖTV indirimi açıklamasıyla bu durum daha tuhaf bir hal aldı.

 Kemal Kılıçdaroğlu geçtiğimiz günlerde bir video yayınıyla insanlara, ‘araçlarda ÖTV’yi indireceğini, bu nedenle araba almayı bir süre ertelemelerini’ söyledi. Kılıçdaroğlu’nun bu açıklamasından birkaç saat sonra Resmî Gazete’de bir genelge yayınlanarak araçlardaki ÖTV oranını belirleme yetkisi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a verildi.

 Görünen o ki Kılıçdaroğlu, iktidar çevrelerinden bilgi almış ve bir anlamda ön almak için, yani “Ben dedim, onlar yaptı” söylemini daha da kuvvetlendirmek için böyle bir açıklama yapma ihtiyacı duymuş. Zaten CHP’liler de bir bilgi geldiğini doğruluyor. Halbuki bana göre muhalefetin böyle şeylere ihtiyacı yok." düşüncesini dile getirdi.