Gündem
06 Haz 2023 14:21 Son Güncelleme: 06 Haz 2023 14:26

Levent Gültekin’in ‘CHP Alevi olursa’ başlıklı yazısı tepkiye yol açtı! Diken’den istifa geldi…

Diken yazarı Levent Gültekin'in 5 Haziran'da köşesinde yayımladığı "CHP Alevi olursa" başlıklı yazısı tepkilere yol açarken, aynı gazetede yazan Dağhan Irak, Gültekin için, "mezhepçi fanatik" ifadesini kullanarak yazılarına son verdi. Diken'in Ankara temsilcisi Altan Sancar da yazıya tepkisini, "Levent Gültekin, yarın bir gün CHP Genel Merkezi’nde Alevi yöneticilerin kapısını işaretleyerek “Aha bakın bu da Alevi, ben haklıyım” derken yakalanırsa şaşırmam" ifadeleriyle gösterdi.

Diken yazarı Levent Gültekin, dünkü köşesinde "CHP Alevi olursa" başlığıyla bir yazı kaleme aldı.

Yazısında, "CHP Alevi partisine dönüştükçe, yani o gençlerin yaşadığına benzer olaylar yaşandıkça, giderek oy kaybeder ve nihayetinde belediyeleri de kaybedecek bir aşamaya gelir." diyen Gültekin, "Tekrar edeyim: Alevi vatandaşlarımızın yoğunlukla oy verdiği bir partinin yönetiminde etkin bir şekilde söz sahibi olmak istemesini gayet anlaşılır ve haklı buluyorum. Ama bu yöntemin hem onlara hem de Türkiye’ye zarar vereceği kanaatindeyim" görüşünü aktardı.

Gültekin, yazısının sonunda da, "Siyasetteki sorunun çözümü için toplumun her kesiminden insanların olduğu, gençlerin ve kadınların ağırlıkta olduğu, gerçekten, eşitlikçi, özgürlükçü yeni bir parti kurulması gerekiyor. Yoksa CHP’deki Alevi tartışması ve bunun yaratacağı ayrışmanın zararını bütün bir ülke olarak hepimiz göreceğiz. Diğer taraftan göreve başlama töreninde, “Gelin canlar bir olalım” diyerek birlik çağrısı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu birlik çağrısını lafta bırakmayıp Alevilere uygulanan ayrımcılığı fili olarak ortadan kaldırarak göstermesini umuyorum. Türkiye’nin iç huzuru, selameti, toplumsal barışı için bu haksızlığın, hukuksuzluğun giderilmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

"MEZHEPÇİ FANATİK"

Diken yazarı Dağhan Irak, Levent Gültekin'in dün kaleme aldığı "CHP Alevi partisi olursa..." başlıklı yazısına tepki göstererek istifa ettiğini şu ifadelerle duyurdu:

"Diken'in artık bu mezhepçi fanatiğin tehlikeli zırvalarına platform sağlamaktan vazgeçmesi gerektiğini düşünüyorum."

Irak, daha sonraki Twitter paylaşımında da, "İnsanların Alevi olduğu için katledildiği bir ülkede, iki anekdota dayanarak mezhep tahrikçiliği yapmak için ya ajan provokatör ya gerizekalı olmak gerekiyor. Levent Gültekin zeki bir adam." açıklamasını yaptı.

 

LEVENT GÜLTEKİN'DEN DAĞHAN IRAK'A YANIT: BU YAZIMDAN MEZHEPÇİLİK ÇIKARMAK KÖTÜ NİYET

Levent Gültekin ise Dağhan Irak'ın 'mezhepçi' suçlamasına isim vermeden yanıt vererek şu ifadeleri kullandı:

"Bu yazımdan, ayrımcılık, mezhepçilik, nefret çıkaranların tek bir kaynağı var kötü niyet. Baştan sona Alevi toplum kesimine yapılan haksızlıkları anlattığım bir yazıdan Alevi düşmanlığı çıkarmak… ne diyeyim ki…"

 

DİKEN'İN ANKARA TEMSİLCİSİ SANCAR: İÇİNDEKİ NEFRETİ KUSMA FIRSATINI KAÇIRMAK İSTEMİYOR

Diken.com.tr'nin Ankara Temsilcisi Altan Sancar da aynı gazetede yazan Levent Gültekin'in Alevilerle ilgili yazısına ilişkin, "Levent Gültekin’in yaptığı şey şu: Kılıçdaroğlu’na yönelik haklı ve bir o kadar da hakiki değişim ve bırakma çağrılarını arkasına alarak tipik bir Siyasal İslamcı taktiği ile içindeki gerçekliği dışa vuruyor. Derdi muhalefetin değişimi filan değil, içindeki nefreti kusma fırsatını kaçırmak istemiyor. Çünkü biliyor ki bu nefretine gelecek itirazlara bizzat “Sen değişim istemiyorsun” cevabı verecek insanlar var. Gültekin nefretine böylece bir meşruiyet zemini yaratıyor" ifadelerini kullandı.

 

ERDOĞAN'LA İLGİLİ SÖZLERİ DE TARTIŞMAYA YOL AÇMIŞTI

Gazeteci Levent Gültekin’in katıldığı Medyascope yayınında Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'la ilgili sözleri de dikkat çekmişti.

“Erdoğan’ın yeni dönemde daha yumuşak bir liderlik pozisyonuna geçeceği izlenimini aldım” diyen Gültekin, “Başka bir yöne doğru yönelmiş Tayyip Bey: AK Parti’nin cumhurbaşkanı olmaktansa Türkiye’nin liderliğine oynuyor. Toplumun bütün kesimlerine hitap edeceğe benziyor.” demişti.