Gündem
28 Mar 2021 11:04 Son Güncelleme: 28 Mar 2021 11:46

Kuzey Kore'den ABD'ye füze tehdidi! "İyi olmayan bir şeyle karşı karşıya kalabilir."

ABD ile Kuzey Kore arasındaki balistik füze gerginliği tırmanıyor. Kuzey Kore'den ABD'ye tehdit geldi...

Başkan Joe Biden'ın göreve gelmesinin ardından bir türlü ilişki kurulamayan Kuzey Kore'den ABD'ye tehdit geldi. Geçtiğimiz günlerde iki balistik füze denemesi yapan Kuzey Kore, ABD'den gelen eleştirilere karşı sert tepkide bulundu.

Kuzey Kore Merkezi Komitesi Başkan Yardımcısı Ri Pyong Cho, ABD Başkanı Joe Biden'ın balistik füze denemelerine yönelik eleştirisine sert tepki gösterdi.

Biden yönetiminin Kuzey Kore konusundaki ilk adımını yanlış attığını savunan Ri, "ABD sonuçlarını düşünmeden düşüncesiz sözlerine devam ederse, iyi olmayan bir şeyle karşı karşıya kalabilir." dedi.

Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansının (KCNA) haberine göre Kuzey Kore Merkezi Komitesi Başkan Yardımcısı Ri Pyong Cho, Biden'ın eleştirilerine yanıt verdi. Ri, Biden'ın Kuzey Kore'ye yönelik derin düşmanlığını açıkça ortaya koyan sözlerinden endişe duyduklarını ve ABD Başkanı'nın eleştirilerini Kuzey tarafının meşru müdafaa haklarına yönelik "provokasyon ve tecavüz" olarak değerlendirildiğini belirtti.

"GANGSTER BENZERİ BİR MANTIK"

ABD'nin kıtalararası balistik füzeleri serbestçe test edip stratejik askeri varlıklarını Kore Yarımadası'nı çevreler şekilde konuşlandırdığı eleştirisinde bulunan Ri, Washington yönetiminin Kuzey'in taktik silah testlerini eleştirmesinin "gangster benzeri bir mantık" olduğunu kaydetti.

"ASKERİ GÜCÜMÜZÜ SÜREKLİ OLARAK GENİŞLETECEĞİZ"

Ri, ABD ve Güney Kore'nin kendileri için "sürekli askeri tehdit oluşturduğunu" ve Kuzey Kore'nin de kendisini savunmak için "yenilmez fiziki güç" inşa etmekten başka seçeneği olmadığını vurgulayarak, "askeri gücü" sürekli olarak genişleteceklerini ifade etti.

Biden yönetiminin Kuzey Kore konusundaki ilk adımını yanlış attığını savunan Ri, "ABD sonuçlarını düşünmeden düşüncesiz sözlerine devam ederse, iyi olmayan bir şeyle karşı karşıya kalabilir." dedi.