Gündem
15 Ağu 2023 20:42 Son Güncelleme: 15 Ağu 2023 20:44

Kuzey Kore'de kadınlara akılalmaz yasak!

Otoriter yönetim anlayışıyla bilinen Asya ülkesi Kuzey Kore, sert kurallarıyla dikkat çekiyor. Son gelişmeye göre, kadınların şort giymesine izin verilmeyeceği duyuruldu. Havanın 30 derecenin üzerine çıktığı bu günlerde, ilginç bir biçimde bu yasağın sadece kadınları kapsadığı belirtiliyor.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un, kadınların şort giymesinin 'kapitalist moda' anlamına geldiğini savunuyor.

Halkını tecrit altında tutan Pyongyang yönetiminin bu kararı ne anlama geliyor?

euronews'teki habere göre totaliter ülkeler tarafından yürütülen propagandanın iç yüzünü ortaya çıkarmayı amaçlayan yayın kuruluşu olan Radio Free Asia, ismini vermek istemeyen bir Kuzey Koreliyle röportaj yaptı.

Bu kişi, ülkede 10 kadının sadece diz üstü pantolon giydikleri için tutuklandığını söyledi.

Kaynak, "Özeleştiri beyanı yazmak ve bir daha şort giyerken yakalanırlarsa yasal sonuçlarla karşılaşacaklarına dair bir belge imzalamak zorunda kaldılar. Pek çok kadın şikayet ediyor, neden erkeklerin şort giyebildiğini ama kadınların giyemediğini soruyor. Yetkililerin bize karşı ayrımcılık yaptığını söylüyorlar" dedi.

Şort yasağı, 2020 yılında kabul edilen ve sözde 'anti-sosyalist davranışları' engellemeyi amaçlayan bir yasanın yeni bir parçası.

Bu, Kuzey Kore'de "eşitsizlik" olarak yorumlanan ilk kural değil.

Ağustos ayının başlarında Radio Free Asia, kamusal alanda sigara içme yasağının sadece kadınlarla sınırlandırıldığını bildirdi.

Kim Jong-Un'un kendisi de bir "sigara tiryakisi", ancak bu gerçek, kadınlara para cezası uygulamasını engellemedi.

Bir Pyongan sakini, iki kadının yemek yerken dışarıda sigara içtikleri için para cezasına çarptırıldıklarını ve tekrar yakalanmaları halinde bir ay süreyle çalışma merkezinde hapsedilebilecekleri konusunda uyarıldıklarını bildirdi.

Şort yasağı aynı zamanda Kuzey Kore'de son zamanlarda görülen ilk kıyafet temelli yasak değil.

Geçen yıl kadınlar 'kapitalist moda'yı takip ettikleri, yani dar pantolon giydikleri ve saçlarını boyattıkları için kınandı.

Bir videoda bu kadınlar 'kapitalist suçlular' olarak adlandırıldı ve 'Kuzey Kore tarzı' olmayan 'uygunsuz kıyafetler' giymekle suçlandı.

"At kuyruğu saç, erkekleri tahrik eder"

Kuzey Kore, baskıcı giyim kurallarının uygulandığı tek Asya ülkesi değil.

Japonya da uzun zamandır okul öğrencilerinin iç çamaşırlarının rengine, çoraplarının uzunluğuna ve hatta saç stillerine kadar ne giyebileceklerine dair katı düzenlemeler uyguluyor.