Gündem
25 Mar 2021 08:34 Son Güncelleme: 25 Mar 2021 08:40

Kuzey Kore yine füzelerin düğmesine bastı! Dünya endişeli...

ABD'nin tüm iletişim girişimlerini reddeden Kuzey Kore'nin iki balistik füze denemesi dünyayı endişelendirdi.

Google Haberlere Abone ol

Kuzey Kore gece saatlerinde iki balistik füze denemesi yaptı. ABD'nin yeni Başkanı Joe Biden ile temastan kaçan Kuzey Kore lideri Kim Jong-un bu girişimi dünyayı endişelendirdi. 

Uzun bir aradan sonra dün ilk kez balistik füze denemesi gerçekleştiren Kuzey Kore, dün gece de iki kısa mesafe balistik füze denemesi gerçekleştirdi.

Kuzey Kore’nin doğu sahillerine fırlatılan füzelerin 450 kilometre menzile ulaştığı ve 60 kilometre irtifada seyrettiği belirtildi. Füzelerin Japonya’nın münhasır ekonomik bölgesinin dışına düştüğü belirtildi.

Açıklamayı Güney Kore ve Japonya yaparken Kim Jong-un’un kullandığı silah teknolojisi ile ilgili detaylı bilginin tespit edilemediği belirtildi.

ABD’den de konuyla ilgili bir açıklama geldi. ABD’nin Hint-Pasifik Kumandası Sözcüsü Yüzbaşı Mike Kafka, “Pentagon yaşananları yakından takip ediyor. Kuzey Kore’nin yasa dışı silah programına devam etmesi hem komşularına hem de uluslararası kamuoyuna tehdit yaratıyor” dedi. ABD yönetimi Kim Jong-un’un hafta sonu gerçekleştirdiği benzer bir balistik füze denemesini ise dikkate almadıklarını duyurdu. ABD’li yetkililer, “O zaman fırlatılan balistik füzeler Kuzey Kore’nin normal provokasyon sınırlarına ulaşıyordu. Kuzey Kore’nin bu tür adımlar atması yaygın” dedi.