Politika
16 Nis 2024 09:11 Son Güncelleme: 16 Nis 2024 09:14

Kurultay öncesi çarpıcı ‘Erdoğan’ çıkışı! ‘2. kez kaptırmayacağız…’

İYİ Parti'nin 27 Nisan'daki kurultayında genel başkanlığa adaylığını açıklayan Mehmet Tolga Akalın, "Tayyip Erdoğan’a ikinci defa partimizi kaptırmayacağız. Bu cümle öylesine kurulmuş bir cümle değil. Ne söylediğimi bilerek ve arkasında durarak çok rahatlıkla kurduğum bir cümle. Tayyip Erdoğan için yüzde 3’lük bir İYİ Partiden de ziyade İYİ Parti’nin 38 milletvekili, yeni Anayasa dönemi için tırnak içinde belirtiyorum aslan bir iştah kabartıyor" ifadelerini kullandı.

Yerel seçimlere 'hür ve müstakil' girme kararı alan İYİ Parti, 31 Mart akşamı beklediği sonuçları elde edemedi.

Yüzde 3.77 oy alabilen İYİ Parti, Türkiye genelinde de altıncı parti konumuna düştü.

İstifa çağrılarının ardından İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, kurultay kararı aldı ve aday olmayacağını açıkladı.

İYİ Parti'de gözler 27 Nisan'da yapılacak kurultaya çevrildi.

Genel başkanlığa adaylığını açıklayan İYİ Parti Göç ve Sığınmacılar Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tolga Akalın, Sözcü'den Saygı Öztürk'e açıklamalarda bulundu.

İYİ Parti'nin milliyetçi, demokrat ve kalkınmacı eksende bin 200 Türk milliyetçi tarafından kurulduğunu söyleyen Akalın, partinin kuruluş aşamasına ilişkin şunları söyledi;

"SONRADAN HATALAR YAPTIK"

“Partiyi kurarken 8 bölgede toplantı yaptık. Toplantılarda nasıl bir parti olmunması gerektiği sorumuza yüzde 95 oranında ‘merkez parti’ dedi. Bin 200 arkadaşla birlikte partimizi milliyetçi, demokrat, kalkınmacı eksende kurduk. Sonradan hatalar yaptık. Biz merkezileşmeyi aktörlerden aradık. Oysa merkezileşme öncelikle bir temel fikir olacak”. Türkiye’de politik merkez değişkendir .Bazı dönemlerde daha muhafazakarlaşır, bazı dönemlerde daha demokratlaşır, bazı dönemlerde daha milliyetçiperver hale gelir. Şu an Türkiye’de sosyoloji, İYİ Parti’nin kurulduğu dönemde de yaklaşık böyleydi. 2023 araştırmasına göre Türkiye de seçmenin yüzde 30.2’si kendisini Türk milliyetçisi birincil kimliklerle yüzde 29.5’u Atatürkçü olarak tanımlıyor. Şimdi muazzam bir yüzde 60’lık merkez var. Şimdi bu merkezi tahkim edebilmek için geleneksel kadrolarını, çelik çekirdeğini oluşturup ana dalganın temsilde görmek istediği kadrolarla ana merkezimizi oluşturmamız gerekiyordu. Ana omurgayı oluşturan insanlar bizde merkezden çok çabuk çıkarılınca yerine siyasette yeni gelen insanlar merkezi oluşturunca, örneğin Bahadır Erdem’i, Salim Ensarioğlu’nu getirince de sorgulanıyorsunuz. Bizim merkezileşme serüvenimizi, tabanımız başkalaşma olarak görülüyor.

"TABANIMIZ KISMEN GİTTİ VE CHP'YE OY VEREREK İKAZ ETTİ"

Partimizin birinci aşama 6 aylık bir ciddi toparlanma sürecine ihtiyacı var. Geleneksel tabanımız kısmen gitti ve bizi CHP’ye oy vererek ikaz etti. Şu anda geçti yolun karşısına oturdu bizi oradan izliyor. Ne yaptığımızı görüp ona göre geri ödenecek. Öncelikle ilk 6 ayda partinin geleneksel tabanının partiye yeniden inancını sağlayacak acil bir çok alınacak tedbirlerimiz var. Sonraki 2 yıllık ir yıllık dönemde demokratik merkezi inşa edebilmek için o ana çekirdeği ortaya çıkarıp bir merkezileşme başlatacağız. 1,5 yılın sonunda da Allah nasip ederse iktidar yürüyüşüne çıkıp 2028 seçimine hazırlanacağız. Türkiye’de halkın en çok istediği tabanın en çok istediği arkadaşımız kimse onları ya parti içinden ya da dışından davet edeceğiz ve muazzam bir Cumhurbaşkanı kampanyası sürecinde yaparak Türkiye’yi yeni eksendeki Türk milliyetçilerini gelecekte Türk devletini Cumhuriyeti kuran fikrin sahiplerini yeniden yöneteceği dönem açmayı arzu ediyoruz.”

KİMLİĞİMİZ TAHRİP EDİLİYOR

22 yıldır Cumhuriyetin, milli kimliğimizin tahrip edilmeye çalışıldığını, bunun restorasyonu ancak ana kurucu ideolojiyi temin eden insanlarla yeniden gerçekleştirilebileceğini kaydeden Tolga Akalın, “Türk milliyetçilerinin Türk devletini yönetmesi artık bir tercih olmaktan çıkacak ülke açısından da bir milli güvenlik zaruret haline gelecek” dedi.

38 MİLLETVEKİLİ İŞTAH KABARTIYOR

İYİ Parti kurultayının 'Centilmenler Kongresi' biçiminde geçeceğini düşündüğünü söyleyen Akalın, "Tayyip Erdoğan'a ikinci defa partimizi kaptırmayacağız" diye konuştu.

"Bu cümle öylesine kurulmuş bir cümle değil. Ne söylediğimi bilerek ve arkasında durarak çok rahatlıkla kurduğum bir cümle" diyen Akalın, sözlerini şöyle sürdürdü;

"Tayyip Erdoğan için yüzde 3’lük bir İYİ Partiden de ziyade İYİ Parti’nin 38 milletvekili, yeni Anayasa dönemi için tırnak içinde belirtiyorum aslan bir iştah kabartıyor. Ondan dolayı bir müdahale gayretin olduğunu görüyorum. İYİ Partinin yükselmesi merkezi alanda her halükarda AKP’yi hem aşağı çeker hem de merkezden de iter. Bu bir risktir. İYİ Parti’yi kendi kuruluş ayarlarına, istikametine ve iktidar yoluna sokacağız.”

ETİKETLER
#iyi parti #kurultay