Kurtlar'ı, EDHO'yu, Çukur'u unutun! Sıfır bütçeli Mafya dizisi reyting birincisi!

Sedat Peker’in bir tripod(üçayak), kamera ve mikrofon maliyetiyle, yani sıfır bütçeyle çektiği videoların reytingi milyon TL bütçeli mafya dizilerinden daha fazla!

Mafya dizilerinin ya da içinde mafyatik ilişkiler bulunanların Youtube’daki izlenme rakamlarına baktım. En rağbet gören dizi Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, son bölümün 5,3 milyon izlenmesi var. Çukur’a da baktım ama Puhu TV anlaşması yüzünden sanırım, tam bölümlerini Youtube’a koymamışlar. Olsaydı onun izlenme rakamları da aşağı yukarı bu kadar olurdu. Maraşlı’nın son bölümü de 2,5 milyon izlenmiş.

Dizi işi pahalı, her bölüm için yüzlerce kişinin emeği ve yeteneği satın alınıyor ve bu kurgular üretiliyor. İşin garibi kurgu, gerçeğe ne kadar yaklaşırsa seyircinin ilgisini o kadar çok çekiyor. Kurtlar Vadisi zamanlarından beri bu böyle ve şimdi yeni bir durum tespiti yapmak gerekiyor; gerçeklik (ya da gerçeklik iddiası) artık kurgudan daha çok izleniyor!

Youtube ilginç bir platform, adeta Çıfıt Çarşısı, ne ararsan var! Youtube Türkiye’deki on binlerce kanal arasında Sedat Peker’in, “Reis Sedat Peker” adında bir Youtube kanalı da var. Sedat Peker tam 7 yıldır bu kanala videolar yüklüyor. Bundan birkaç yıl önce de doğrudan seyirciye hitap ettiği videolar çekip yayınlamış. Bu videoları ortalama 5-6 bin kişi izlemiş ama 2 hafta önce başlattığı yeni serinin izlenme rakamları korkunç. İlk videoyu 2,6 milyon kişi izlemiş. Bu serinin en çok izlenen videosu ise 4. bölüm, izlenme sayısı 5 milyon ama böyle giderse sadece 2 gün önce yüklediği ve şu ana dek 4.6 milyon kez izlenen 5. bölüm onu da geçecek gibi görünüyor. Sürekli artan bir reyting!

Sedat Peker’in bir tripod(üçayak), kamera ve mikrofon maliyetiyle, yani sıfır bütçeyle çektiği videoların reytingi milyon TL bütçeli mafya dizilerinden daha fazla! Roger Corman gibi düşük bütçe sinemacılarını bile kıskandıracak bir başarı.

Daha önce yazdığım bir sürü yazıda altını çizdiğim şeylerden biridir; halk kurgu ile oyalanıyor ancak kurguya da doymak üzere çünkü bu ayıklanmış kurgunun içinde ülkenin ve sokağın gerçeği yok.

Kurgudaki gerçeklik ya da gerçeklikteki kurgu… Uçlar birbirine yaklaşıyor. Sedat Peker videoları da öyle, son bölümün adının “Her Günahın Bir İntikam Meleği Olur” olması da bundan sebep. Türkiye’nin son 20 yılı dramatik dozu arttırılan kurgulanmış bir gerçeklikten ibaret. Bunun yansımalarını her yerde görebilirsiniz. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda geçmişte kurulan 16 Türk devletini simgeleyen askerler var mesela, resmî törenlere bile katılıyorlar.

Olay şu; insanlar sıkıcı hayatlarından uzaklaşmak için sıradışı deneyimler yaşamak isterler ve bunun en ucuz yolu kurgu hikayeler okumak-izlemektir. Aynı kurguyu yıllarca dayatmanın formülleri var, sürekli yeni karakterler ekleyip olay örgüsünde inişli çıkışlı noktalar oluşturmalısınız ancak ne yaparsanız yapın insanlar doyar ve bıkar. Bir ülkeyi kurgusal düzende yönetme deneyimi gün gelir basit bir gerçeklik iddiası ile çarpışır ve parçalanır.

Şu an bu çözülme yaşanıyor, henüz başlamadı ancak gerçekleşecek gibi ve Türkiye bunu izlemeye hevesli gibi görünüyor.

Youtube’un alt edilemez ve yayıncılık açısından en avantajlı platform olduğunu düşünüyorum. Youtube’da parlayıp dijital platformlara geçen gençleri hep eleştirmem de bu yüzden ve Youtube bir kez daha memleketteki tüm kanalları ve platformları solladı. Herkes olaya siyasi tarafından bakıyor ancak ortada bir izleme deneyimi var.

Çok izlenen Youtube kanallarına baktığımda hep şunu görürüm; yayıncı izlendikçe, seyircinin ve Youtube algoritmalarının hüküm alanına girer ve dozu arttırır. Sedat Peker videolarında da doz giderek artacak gibi görünüyor ve insan ister istemez bu işin sonunun Youtube’un engellenmesine kadar gidebileceğini düşünüyor ki olmamış şey değil.

Hep birlikte izleyip göreceğiz ki zaten başka bir etkimiz yok, bakalım neler olacak!

MURAT TOLGA ŞEN