Televizyon
03 Haz 2017 17:52 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 22:44

Küçük Gelin'in senaristinden 'çalıntı senaryo' açıklaması!

Yayınlandığı dönem izlenme rekorları kıran 'Küçük Gelin' dizisinin senaryosunun çalıntı olduğu iddia edilmişti.

Samanyolu TV'de yayınlanan ve izleyenler tarafından yoğun ilgi gören "Küçük gelin" dizisinin senaryosunun çalıntı olduğu mahkeme tarafından kabul edildi.

Bu gelişmenin ardından dizinin senaristliğni üstlenen Erkan Çıplak, Instagram hesabından bir açıklama yayınladı.İşte, Çıplak'ın o açıklaması:

Dün sabah basında “Küçük Gelin” dizisi ile ilgili çıkan haber gerçeği yansıtmamaktadır. Açılan dava şahsım ve yapımcı şirket aleyhine sonuçlansa da verilen karar adil değil tamamen konjöktüreldir.

Biz senaristler , televizyon kanallarının talepleri doğrultusunda dizi hikayeleri yazar, profesyonel olarak en iyi şekilde işimizi yapmaya çalışırız. Bir sosyal sorumluluk projesi olarak sipariş edilen Küçük Gelin hikayesi , Gaziantep, Diyarbakır ve Siit gibi şehirlerde alan araştırması yapılarak, bölgeyi ziyaret eden akil insanların raporu incelenerek , unicef’in basında geniş yer bulan küçük gelinler hakkındaki makalesi referans alınarak ve küçük gelinler ve ailelelerle bizzat görüşülerek oluşturulmuştur. Ayrıca böylesine başarılı bir hikayeyi tek başıma yazmadım , projeyi en başından itibaren her biri mesleğini yıllardır profesyol bir şekilde ifa eden Erkan Birgören, Betül Yağsağan, Hale Çalap, Ayça Mutlugil,Tuba Altınışık gibi senaristlerle birlikte yazdık ve devam ettik. (Erkan Birgören ve Betül Yağsagan birkaç bölüm sonra Karagül dizisine geçince ekipten ayrılmak zorunda kalmışlardı)

Dizinin rating rekorları kırdığı dönemde yazılı ve görsel basında yer alan röportajlarda da fikrin nasıl ortaya çıktığı ve hikayenin nasıl yazıldığına dair açıklamalar mevcuttur. (Oya Doğan Vatan Gazetesi röportajı, Burcu Sağlam Yenişafak gazetesi röportajı ve birçok internet sitesinde şahsımla ve dizi oyuncuları ile yapılan röportajlar mevcuttur)

İntihal suçlamasına gelince, davacı kişinin hikayesi ile Küçük Gelin hikayesinin “ küçük kızın berdel gitmesi” dışında hiçbir benzerliği yoktur. Esasında “berdel” kadim bir gelenektir, birçok film ve hikayeye konu olmuştur. Öte yandan herkesin gözden kaçırdığı bir durum var. Davacı Dursaliye Şahan’ın intihal edildiğini iddia ettiği “güvercin” adlı aynı hikayesi için 2011 yılında “Sıla” dizine de dava açmış ve benzerlikten dolayı davayı kazanmıştır."

Olayın geçmişi:

İngiltere'de yaşayan senarist Dürsaliye Şahan, başlıca rollerini Çağla Şimşek, Bengü Öztürk, Arda Esen ve Ufuk Şen'in paylaştığı, Erkan Çıplak'ın yazdığı "Küçük Gelin" dizisinin "Güvercin" adlı hikayesinden alındığı iddiasıyla 27 Mart 2014'te mahkemeye başvurdu. İstanbul Anadolu 2. Fikri ve Sinai Haklar Hukuk Mahkemesi'nde maddi ve manevi tazminat davası açıldı.

Senarist Dürsaliye Şahan, dilekçesinde "Güvercin" adlı hikayesini 2005 yılında okuması için dizinin senaristiyle paylaştığını ancak kendisine hikayesinin TV projesi olmaya uygun bulunmadığının söylendiğini belirtti.

2013 yılında ise Samanyolu TV'de hikayesinden intihal yapılarak "Küçük Gelin" dizisinin çekilmeye başlandığını,  projenin senaryosu incelendiğinde Erkan Çıplak imzalı dizinin yıllar önce kendisine sunulan hikayeden oluştuğunun ortaya çıkacağını öne sürdü.

ŞİRKET MADDİ MANEVİ TAZMİNAT ÖDEYECEK

100. bölümü ekrana gelmek üzereyken yayıncı kanalı kapanan "Küçük Gelin"in senaristi Erkan Çıplak ise karşı dilekçesinde dizide konu edilen küçük gelin hikayesinin anonim olduğunu savundu.

Çıplak, 2005 yılından itibaren çalıştığı Samanyolu kanalında, "Beşinci Boyut" ve "Büyük Buluşma" dizilerinin hem senaryo doktorluğunu ve hem de senaryosunu yazdığı için hikaye arayışı içinde yüzlerce kişiyle görüştüğünü ancak davacıyı hatırlamadığını söyledi.

Bilirkişi raporları doğrultusunda ilerleyen mahkeme 3 yıl sonra sonuçlandı ve senarist Erkan Çıplak ile yapımcı şirket maddi manevi tazminata mahkum edildi.