Gündem
14 Haz 2021 16:21 Son Güncelleme: 14 Haz 2021 16:31

Kritik görüşme öncesi dikkat çeken kareler! Erdoğan ve Biden bir araya geldi

NATO Liderler Zirvesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla bugün Belçika'nın başkenti Brüksel'de başladı. Zirve kapsamında ikili görüşme yapacak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden, ilk kez yüz yüze bir araya gelecek.

Belçika'nın başkenti Brüksel'deki NATO karargahı, yoğun gündemle toplanan 30 müttefik ülkenin devlet ve hükümet başkanlarını ağırlıyor. NATO Zirvesi'nin başlıca konuları arasında İttifakın gelecek 10 yılına yön verecek yol haritası hakkındaki kararlar, NATO'nun stratejik konsepti, Rusya, Çin'in yükselişi, iklim değişikliğinin güvenliğe etkisi, siber tehditler ve yıkıcı teknolojiler, Afganistan'daki NATO misyonunun sonlandırılması gibi birçok başlık bulunuyor.

ERDOĞAN, BIDEN'LA SOHBET ETTİ
NATO Liderler Zirvesi kapsamında aile fotoğrafının çektirildiği alandaki dijital kulede NATO'ya ilişkin video gösterimi yapıldı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra diğer liderlerle NATO Zirvesi'nin ana oturumuna katıldı.

Erdoğan, toplantı başlamadan hemen önce ABD Başkanı Joe Biden'la bir süre sohbet etti.

ERDOĞAN'DAN PEŞ PEŞE GÖRÜŞMELER
NATO karargahına gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk görüşmesini Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaptı.

 

NATO Zirvesi kapsamında bir araya gelen iki liderin NATO Karargahı'nda basına kapalı gerçekleşen görüşmesi, 52 dakika sürdü.

Macron, "Erdoğan ile Libya ve Suriye konusunda ortak çıkarlarımızı görüştük. Ortak stratejilerin netleştirilmesi konusuna vurgu yaptım" açıklamasında bulundu.

ERDOĞAN, JOHNSON'LA GÖRÜŞTÜ
Bu görüşme sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile görüştü.

Temaslarına devam eden Erdoğan sonrasında Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin yaklaşık yarım saat sürdüğü belirtildi.

 

ERDOĞAN-BİDEN GÖRÜŞMESİNİN SAATİ BELLİ OLDU
Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden ilk kez yüz yüze bir araya gelecek. İki liderin görüşmesinin saat 18.00'de başlaması beklenirken toplantı sonrasında Erdoğan ile Biden'ın ortak açıklama yapması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Brüksel'e hareket etmeden önce İstanbul Atatürk Havalimanı'na gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, Biden ile yapacağı görüşmenin detaylarına ilişkin şu açıklamaları yaptı;

"Biden ile bizim göreve geldikten sonraki bu yüz yüze ilk görüşmemiz olacak ve birinci derecede Türkiye-Amerika ilişkilerini masaya yatırmamız gerekiyor. Görüşme alanımız çok geniş. Beklentimiz, amasız yaklaşımı ABD'den görmek.

Biden ile birçok dedikodular vesaire içeride dışarıda oldu, bunları geride bırakıp, neler yapabiliriz, neler yapacağız bunları konuşmamız lazım.

Temenni ederim ki bu görüşmelerimizi aynı hassasiyet içerisinde yaparak 24 Nisan'ı unutturacak adımları da atmış oluruz.

"F-35 GÜNDEME GELECEK"
ABD ile savunma sanayisine yönelik birçok masa üstünde kalan konular var. Bunların da en önemlisi F-35 konusudur. Bu konuda Türkiye maalesef ahdini yerine getirdiği halde ahdini yerine getirmeyen, sözleşmeye uymayan bir Amerika vardır.

ABD'NİN AFGANİSTAN'DAN ÇEKİLME HAZIRLIĞI
Burayı terk ettiği andan itibaren orada süreci devam ettirecek güvenilir tek ülke malum Türkiye."

STOLTENBERG'DEN AÇIKLAMA
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Zirvesi için NATO karargahına gelişinde açıklama yaptı.

"Bugün transatlantik ilişkilerimizde yeni bir bölüm açıyoruz." diyen Stoltenberg, NATO Zirvesi'nde liderlerin birçok konuyu ele alacaklarını, bunlar arasında Rusya ve Çin'in de bulunduğunu söyledi.

Stoltenberg, "Rusya ile ilişkilerimiz Soğuk Savaş'tan beri en düşük seviyesinde. Bunun nedeni Rusya'nın saldırgan eylemleri. İnanıyorum ki liderler Rusya'ya yönelik 'diyalog ile birleştirilmiş güçlü savunma' şeklindeki ikili yaklaşımımızı teyit edecek." dedi.

Çin konusuna da değinin Stoltenberg, "Çin ile fırsatlar var. Çin ile iklim değişikliği ve silahların kontrolü konusunda çalışmalıyız. Ancak Çin'in askeri güçlenmesi, artan etkisi ve zorlayıcı tavırları da güvenliğimiz bakımından bazı sınamaları ortaya koyuyor. Bunlara İttifak olarak birlikte eğilmeliyiz." diye konuştu.

TÜRKİYE VE ABD GİBİ ÜLKELER AFGANİSTAN İÇİN DİYALOG HALİNDE
Stoltenberg, NATO'nun Afganistan'daki misyonunu sonlandırma kararıyla ilgili bir soru üzerine, Afganları desteklemeye devam edeceklerini, Afgan güvenlik güçlerine mali yardımın süreceğini aktardı.

Afgan güvenlik güçlerinin ülke dışında eğitimi üzerinde çalıştıklarını bildiren Stoltenberg, şöyle devam etti:

"Havaalanı dahil kritik altyapıların nasıl sürdürülebilir olacağı konusunda da çalışıyoruz. NATO destek sağlamayı planlıyor. Kabil'de uluslararası bir havalimanını nasıl sürdürülebilir yapacağımız konusunda ABD ve Türkiye gibi bazı NATO ülkeleri de doğrudan diyalog içindeler. Bu hem NATO müttefikleri hem de tüm uluslararası camia için diplomatik mevcudiyet ve yardımların devamı bakımından önemli."

GÜÇLÜ BİRLİK MESAJI
Stoltenberg, liderlerin NATO 2030 gündemini de bugünkü toplantıda onaylayacağını kaydederek bunun kolektif savunmanın güçlendirilmesi, mukavemetin kuvvetlendirilmesi ve NATO'nun teknolojisinin ilerletilmesini içerdiğini söyledi.

NATO tarihinde ilk kez "iklim değişikliği ve güvenlik" başlığının da bir zirvede konuşulacağını ifade eden Stoltenberg, savunma harcamalarındaki artışın sürmesi gerektiğini belirtti.

Stoltenberg, "Bugün alacağımız kararlarla güçlü bir birlik ve kararlılık mesajı vereceğimize, NATO'yu küresel rekabet ortamında daha güçlü yapacağımıza inanıyorum." dedi.