Politika
31 Mar 2023 14:48 Son Güncelleme: 31 Mar 2023 14:53

Kritik görüşme ile ilgili yeni detay: İnce'den CHP'ye "troll" sitemi

Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce arasında gerçekleşen görüşme hala gündemde...

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Memleket Partisi lideri Muharrem İnce arasında iki gün önce gerçekleşen görüşme hala gündemde. O görüşmede ne olduğu, görüşme sonrasında neler yaşandığı merak ediliyor. CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova, bu konuya dair kulislerde neler konuşulduğunu anlattı.

İşte Dicle Canova'nın açıklamaları:

"CHP İÇİNDEN YÖNLENDİRİLİYOR, BANA SALDIRIYORLAR"

Memleket Partisi'ndeki Kemal Kılıçdaroğlu-Muharrem İnce görüşmesine ilişkin önemli bir detay daha konuşulmaya başlandı. Muharrem İnce'nin CHP ile ilişkili imasında bulunarak "Troller bana saldırıyor" siteminde bulunduğu, birtakım FETÖ'cü hesaplarla ilgili kendisine yönelik itibar suikastı girişimleri olduğunu, bazı trollerin de CHP'nin içinden yönlendirildiğini ima ettiği belirtiliyor.

"BİR TEK CHP'Lİ SİZE KÖTÜ BİR ŞEY DESE DOĞRU BULMAM"

Kılıçdaroğlu, "Bunlar benim alanımda değil. Bize de saldırıyorlar. Bir tek CHP'li size kötü bir şey söylerse doğru bulmam" dediği ifade ediliyor.

Bunun üzerine İnce'nin de kamuoyunda bilinen bir araştırmacının hakaretinden söz ederek onu örnek verdiği, Kemal Kılıçdaroğlu'nun bunun üzerine "Partinin yöneticisi değil, üyesi değil. Olsa gereğini yaparım ama herhangi bir CHP'li size kötü bir söz söylemedi, söylemeyecek de. Siz bizim kardeş partimizsiniz. Kaldı ki diğer partilere dahi yapılmasını asla doğru bulmam" ifadesini kullandığı kulislere yansıdı. Bu konuşmadan sonra müsaade istendi.

"Kılıçdaroğlu neden bu konular konuşulmadı?" diye soran parti kurmaylarına da "Ne bir cumhurbaşkanı adayı olarak bana, ne de bu ülkeye iki cumhurbaşkanı adayının pazarlık etmesi yakışmaz" dediği ifade ediliyor. Zaten öncesinde de kurmaylarına "Resmi bir ziyaret yapıyoruz. Diğer partilerle görüştüğümüz gibi bir görüşme olacak. Bunun ötesinde bir cumhurbaşkanı adayını ziyaret ediyoruz. Ona uygun yapılacak" dediği belirtiliyor.

O GÖRÜŞMEDEN SONRA NE OLDU?

Sonraki süreçte siyasetin gereği bazı temaslar oldu. "Bu doğrudan resmi bir girişim değildi, ön yoklamaydı" deniyor. Edindiğim bilgilere göre; 2018 seçimlerinde CHP'den cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce ile yakın çalışan bir parti kurmayı devreye girdi, temasa geçti, gitti, görüştü ama sonuç alınamadı.

CHP CEPHESİ, TALEPLERİ KABUL EDİLEMEZ BULDU

CHP cephesi, "Makul bir şekilde Memleket Partisi'nin gücü nispetinde bir şey söylenmesinin çok ötesinde talepler dile getirildi. Karşılanamaz taleplerden dolayı o temas müzakereye heyetler arası görüşmeye dönüşmedi" diyor.

İLERLEYEN SÜREÇLERDE YENİ KARAR ALINIR MI?

Peki, şimdi ne olacak? Artık İnce'nin adaylığı kesinleşti. Yarın da pusuladaki yeri belli olacak. Bu saatten sonra çekilse bile pusulada kalacak. Ama siyasette 24 saat bile uzunken, vekil listelerinin verilmesine 9 gün, seçimin gerçekleşmesine 40 günden fazla var. İlerleyen süreçlerde yaşanacaklar doğrultusunda yeni kararlar alınır mı, tekrar görüşme olur mu, bunlar için kesin 'evet' ya da 'hayır' diyemeyiz. Fakat şu an için iki taraf arasındaki kısa temas sonuçsuz kaldı diyebiliriz.