Ekonomi
30 Eyl 2022 11:22 Son Güncelleme: 30 Eyl 2022 11:24

Kredi ve kredi kartında yeni dönem! Dikkat çeken 14 gün kararı…

Kredi çeken ve kredi kartı kullanan milyonları ilgilendiren düzenleme ekim ayı itibarıyla yürürlüğe giriyor.

Ticaret Bakanlığı’nın duyurduğu yeni tüketici düzenlemesi 1 Ekim'de yürürlüğe giriyor. Yeni dönem, kredi sözleşmelerinden mesafeli satışlara, e-ticaret sitelerinde satış sonrası hizmetlerden tüketici hakem heyetlerine kadar pek çok konuda yenilik getiriyor.

Resmi Gazete’nin 1 Nisan 2022 tarihli sayısında yayımlanan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile Kat Mülkiyeti Kanunu’nda değişiklik öngören yeni düzenleme, tüketicileri daha ileri seviyede korumayı amaçlıyor. Tüketiciye ne gibi haklar getirdiği merak edilen düzenleme ile ilgili uzmanlardan önemli açıklamalar geldi.

Konuyla ilgili Gazete Vatan’dan Yasin Arslan’a değerlendirmelerde bulunan Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, yönetmelik ile tüketici lehine pek çok değişiklik getirildiğini söyledi.

Bankaların, nakit sıkıntısı nedeniyle kredi kullanan tüketicilere kredi kartı, kredili mevduat hesabı açılması, otomatik fatura ödeme talimatı, ev sigortası ve hayat sigortası gibi bazı yan finansal hizmetlerin alınmasını zorunlu tuttuğunu hatırlatan Ağaoğlu, bu yan finansal ürünlerin paraya sıkışan tüketiciye baskı ile kabul ettirildiğini ve bu neden tüketicinin ek masraflar ödemek durumunda kaldığını ifade etti.

YAN FİNANSAL ÜRÜNLERİN SATIŞINA SON

Finans kuruluşlarının kanunda yer alan ‘bir ürün ya da hizmetin satışı esnasında başka bir ürünün satışı ileri sürülemez’ kuralını açıkça ihlal ettiğini belirten Ağaoğlu, “Buna rağmen pek çok finans kuruluşu ek hizmet satıyordu. Şimdiki yönetmelik ise kredi ile ilgili olmayan ve yasal zorunluluk gereği mecbur olan DASK dışındaki finansal hizmetlerin satışının açıkça yasak olduğunu belirtiyor” hatırlatmasında bulundu.

“İKİ AYRI TEKLİF SUNULACAK”

Ağaoğlu, bunun yanı sıra tüketicilere kredi kullandırılırken, hayat sigortası olan bir teklif ile birlikte, sigorta ettirilmeden kullandırılacak kredi ile ilgili iki ayrı teklif sunulacağını söyledi.

KREDİ KULLANIMINDA YENİ DÖNEM

Krediler ile ilgili de önemli bilgiler veren Ağaoğlu’nun aktardığına göre; kredili mevduat hesabı gibi değişken faizli kredilerde faizler indiği takdirde, faizler ilk ödeme dönemine yansıtılacak, eğer faizler yükseltilirse 30 gün önceden tüketiciye bildirim yapılacak. Bu süreçte 60 gün içinde tüketici, kalan kredinin tamamını kapatırsa, yeni yüksek faiz kendisine yansıtılmayacak.

DİKKAT ÇEKEN 14 GÜN DETAYI

Kredi kullandırılmadan makul bir süre önce kredi şartlarının tüketiciye bildirileceğini ifade eden Ağaoğlu, “Tüketici 14 gün zarfında krediden caydığı takdirde, sadece krediyi kullandığı gün sayısı kadar faiz ile kamu kurum ve kuruluşlarına ödenmiş olan geri alınamayacak bedelleri keser ve banka olduğu gibi krediyi kapatır” ifadelerini kullandı.

ERKEN KAPATMA CEZASI BİTİYOR

Ağaoğlu, bankanın krediyi erken kapatma cezası uygulayamayacağının vurgulayarak, “Finans kuruluşu tüketiciyi kredi kullanırken cayma hakkı konusunda bilgilendirmemişse ve buna rağmen 14 gün içinde tüketici krediyi kapatmışsa ona erken kapatma cezası yansıtılamayacak” dedi.