Ekonomi
19 Ağu 2022 13:22 Son Güncelleme: 19 Ağu 2022 15:33

Kredi tartışmasına Yeni Şafak böyle katıldı: Dövizi olana kredi vermek ülkeye ihanet

İstnabul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan ile Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu arasında yaşanan ‘kredi’ kavgasına Yeni Şafak gazetesi de katıldı. Yeni Şafak, döviz stoku bulunanlara kredi vermeyi ‘ülkeye ihanet’ olarak tanımladı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’nun belli miktarın üzerinde dövizi olan şirketlere TL kredi verilmesini yasaklayan kararının ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan arasında başlayan “döviz stokçuluğu” tartışmasına, Kavcoğlu'nun eskiden köşe yazdığı Yeni Şafak gazetesi de dahil oldu.

Yeni Şafak'ın bugünkü sayısının ilk sayfasında yer alan haberde "Dövizi olana kredi vermek ülkeye ihanet" başlığı atıldı.

"400-500 sermayedar dövizi bozdurmak yerine ucuz kredi peşinde koşuyor"
"Bankaların kredileri, yatırım ve istihdam için çalışan firmalar yerine bankada döviz stoklayanlara vermesi, Türkiye'nin büyümesinin ve milletin refahının karşısında durması demektir" denilen haberde 400-500 sermayedarın piyasaların dengesini bozduğu öne sürülerek şöyle denildi:

"Piyasaların dengesini bozan 400-500 sermayedar, bankalardaki mevduatın yüzde 70'ine karşılık gelen 180 milyar dolarlık dövize hükmediyor. Ancak ellerinin altındaki dövizi bozdurmak yerine hala ucuz TL peşinde koşuyor. Döviz stokçuları, böylece yatırım, üretim ve istihdama gitmesi gereken parayı da kapmaktan geri durmuyor. Bunun önüne geçmenin yolu bankaların artık stokta dövizi olana TL cinsi kredi vermemesi."

Ne olmuştu?
BDDK, 24 Haziran tarihinde yaptığı açıklamada, 15 milyon TL’nin üzerinde döviz varlığı bulunan ya da döviz varlıkları cürosunun yüzde 10’undan fazla olan şirketlere TL cinsinden kredi verilmemesinin kararlaştırıldığını belirtmişti. Şahap Kavcıoğlu da kararla ilgili olarak iş insanlarına yönelik, “Faizleri düşükken iş adamımız bunu farklı kullanıyor. Bunu bankalara yüklemek doğru değil. Alıyor parayı döviz alıyor. Korkunç stok yaptılar. Bu kadar stok niye bu sene yapılmış? Döviz artacak, ucuz kredi buluyor” eleştirilerde bulunmuştu.

Kavcıoğlu’nun açıklamalarına Erdal Bahçıvan’dan yanıt gelmişti. Bahçıvan, “Stok sanayicinin envanterinde niçin duruyor? Bunu doğru analiz etmezseniz olayın boyutu başka bir yere gider. Kendisi enflasyondan korumak için stok yapmış sanayiciyi bu kapsama sokarsanız tehlikeli bir bakış açısı. Böyle bir tutumun bütün sanayicilere mal edilecek şekilde ortaya konmasının bir başarı hikayesine haksızlık olur” şeklinde konuşmuştu.