Kredi kullananlar dikkat! Yeni dönem başladı, iade edilecek

Bankalardan kredi kullanan vatandaşlara bir dizi yeni müjde açıklandı. Buna göre bankalara gelen tüketici freniyle, borcunu erken ödeyene ücret ve masraflar iade edilecek, cayma hakkı hükümleri uygulanacak. Yan ürün, hizmetler kredi kullanım şartı olarak sunulamayacak.

Kredi kullananlar dikkat! Yeni dönem başladı, iade edilecek - Sayfa 1

Tüketici kredisi kullananların elini rahatlatacak çok sayıda kolaylık ve haklar getirildi. Buna göre tüketici kredilerinde kredi borcunun tamamının erken ödenmesi halinde bildirim aranmaksızın cayma hakkı hükümleri uygulanacak.

110
Kredi kullananlar dikkat! Yeni dönem başladı, iade edilecek - Sayfa 2

Tüketici kredisi sözleşmesi, kredi ile ilgili olanlar hariç yan finansal ürün ve hizmetlerin satın alınması şartına bağlanamayacak. Tüketicilerin ödedikleri ücret ve masrafların iadesi ile kredi nedeniyle katlandıkları maliyet azaltılacak.

210
Kredi kullananlar dikkat! Yeni dönem başladı, iade edilecek - Sayfa 3

Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre Tüketici Kanunu'nda yapılan değişiklikle tüketici kredileri, devre mülk ve tatil satışları konusunda vatandaşlar kapsamlı bir korumaya alındı.

310
Kredi kullananlar dikkat! Yeni dönem başladı, iade edilecek - Sayfa 4

Yeni düzenlemeyle ön ödemeli olarak satılan konutların sözleşmede belirlenen tarihte tüketiciye teslimi zorunlu hale geldi. Düzenlemeyle yan ürün ve hizmetlerin kredi kullanım şartı olarak sunulmasına sınırlama geliyor. Ayrıca tüketicinin istediği sigorta şirketinden sağladığı teminat, kredi veren tarafından kabul edilmek zorunda olacak.

410