Sağlık
19 Mayıs 2024 00:36 Son Güncelleme: 19 Mayıs 2024 00:56

Koronavirüste yeni varyant tehlikesi! 2 bin vaka tespit edildi

Koronavirüs salgını etkisini yitirdi. Ancak yeni varyantlar korkutmaya devam ediyor. Mayıs ayında İngiltere'de 2 bin yeni vaka teşhis edildi. Yeni Covid varyantı, uzmanlar tarafından 'FLiRT' olarak isimlendirildi. İşte yeni Covid-19 varyantı 'FLiRT'in belirtileri...

İngiltere diken üstünde. Mayıs ayında 2 bin yeni vaka tespit edildi. Bu kez koronavirüsün yeni varyantı FLiRT...

The Washington Post, yeni varyanta dair uzman açıklamalarını, Covid-19'un yeni 'FLiRT' hakkında bilmeniz gerekenler başlığının altında yayımladı.

Uzmanlar, bu yılın büyük bölümünde, koronavirüsün JN.1 varyantının, Covid vakalarının ezici çoğunluğunu oluşturduğunu ifade ediyor. Ancak son dönemlerde KP.2 adı verilen yeni varyant da yaygınlaşıyor.

Uzmanlar, 'FLiRT' adı verilen yeni varyantın bulaşılığını araştırıyor. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında, yeni varyantın ne anlama geleceğini merak ediliyor.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), KP.2 isimli bir varyantı takip ettiğini ve bu varyantın diğer türlerden daha ağır bir hastalığa yol açtığına dair bir kanıt bulunmadığını belirtiyor. Laboratuvar testleri, KP.2'nin enfeksiyon oranlarında veya bulaşma hızında bir artışa neden olmadığını gösteriyor.

Uzmanlar, virüsün evrimleşmeye devam edeceğini kabul ediyor ancak KP.2 konusunda özellikle endişeli değiller.

CDC, bir diğer yeni varyant olan KP.1.1'i de tanımladı. Ancak bu iki yeni varyantın lideri KP.2., bilim insanları tarafından 'FLiRT' olarak adlandırılan bir grup koronavirüs varyantına ait olan KP.2 ve KP.1.1, SARSCoV2 virüsünün spike proteininde bulunan mutasyonların bir kombinasyonunu ifade ediyor.

YENİ COVİD-19 VARYANTININ (FLİRT) SEMPTOMLARI NELERDİR?

KP.2'nin semptomları, önceki virüs versiyonlarına benzer şekilde ateş, titreme, öksürük ve kas veya vücut ağrıları içeriyor. Öksürük de yine semptomlar arasında yer alıyor.

Bu varyantın tedavi yönergeleri, semptomları hafifletmek için reçetesiz ilaçların kullanımını içeriyor ve önceki varyantlarla tutarlı. Yine de uzmanlar uyarıyor: Ciddi hastalık riski yüksek olan kişiler için hekim kontrolünde tedavi gerekebilir.

YENİ COVİD-19 VARYANTININ (FLİRT) CİDDİ HASTALIKLARA NEDEN OLUR MU?

Ciddi komplikasyon riski yüksek olan kişiler arasında yaşlı yetişkinler, kronik hastalığı bulunan kişiler ve bağışıklık sistemi zayıf olanlar bulunuyor. Bu kişiler genel popülasyonla karşılaştırıldığında daha ağır semptomlar ve komplikasyonlar yaşayabilir ve hastaneye kaldırılma veya ölüm riski daha yüksek olabilir.

Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Merkezi'nde kıdemli akademisyen olan Amesh Adalja, bu hastaların hastalandıklarında sağlık kuruluşlarına başvurmalarını öneriyor.

Şu ana kadar yapılan araştırmalar, mevcut aşıların yeni varyantta işe yaradığını gösteriyor. Fakat uzmanları, sonbaharda beklenen koronavirüs aşısının yeni formülasyonunun daha da güçlü bir koruma sağlayabileceğini, çünkü muhtemelen yeni varyantı engelleyecek şekilde tasarlanacağını tahmin ediyor.

TÜM BUNLAR AKLA TEK BİR SORUYU GETİRİYOR: COVİD GERİ Mİ DÖNÜYOR?

Şimdilik böyle bir durumun söz konusu olduğu düşünülmüyor. Çünkü virüsün, genel bulaşma seviyeleri düşük kalıyor; bu da bu varyantların bulaşıcı olmasına rağmen virüsün yayılmasını önemli ölçüde artırmadıklarını gösteriyor.

Adalja, 'Covid hiçbir zaman ortadan kaybolmadı ve hiçbir zaman da ortadan kaybolmayacak' diyor.