Dünya
18 Oca 2022 19:24 Son Güncelleme: 18 Oca 2022 19:31

Binlerce hamster itlaf edilecek! İşte nedeni...

Koronavirüs salgını insanlarda sonra hayvanları da vurmaya başladı. Hong Kong'da bir petshopta alınan karar yürekleri 'cız' ettirdi. Petshopta bazı hamsterlerin koronavirüs testlerinin pozitif çıkması üzerine yaklaşık 2 bin hamsterin itlaf edileceği açıklandı.

Hong Kong’da bir çalışanın koronavirüsün Delta mutasyonu ile enfekte olduğu petshoptaki hayvanlara Covid-19 testi yapıldı. Dükkandaki 11 hamsterın Covid-19 testi pozitif çıktı. Bunun üzerine yetkililer önleyici tedbir kapsamında 34 farklı evcil hayvan dükkanı ve hayvan merkezindeki yaklaşık 2 bin hamsterin itlaf edilmesine karar verdi. Dükkanın yaklaşık 150 müşterisi de karantinaya alınırken, diğer hamsterlerin takibi için yardım hattı kuruldu.

Tarım, Balıkçılık ve Koruma Departmanı Direktörü Leung Siu-fai basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Evcil hayvan sahipleri, hayvanlara dokunduktan sonra ellerini yıkamak, yiyeceklerine veya diğer eşyalarına dokunmak, hayvanları öpmekten kaçınmak da dahil olmak üzere iyi hijyen önlemleri almalıdır” dedi.

“İNSANİ BİR ŞEKİLDE ÖLDÜRÜLECEKLER”

Leung, özellikle hamster sahiplerinin, hayvanlarını dışarı çıkarmaması gerektiğini kaydederken, itlaf edilmesine karar verilen hamsterlerın “insani bir şekilde” öldürüleceğini belirtti. Bölgede 22 Aralık’tan sonra hamster satın alanların, hayvanlarını itlaf edilmek üzere yetkililere teslim etmesi de istendi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine göre hayvanlar koronavirüsün yayılmasında önemli bir rol oynamıyor gibi görünüyor. Ancak Hong Konglu yetkililer, koronavirüsün hayvanlardan insanlara bulaşma ihtimalini dışlamadıklarını belirtti. Yetkililer, koronavirüse yakalanan petshop çalışanının hamsterlardan enfekte olma ihtimalinin göz ardı edilemeyeceğini belirtti.