Sağlık
21 Eki 2021 20:12 Son Güncelleme: 21 Eki 2021 20:56

Korona tablosunu paylaşan Koca'dan 5 kritik uyarı! İşte 5 maddelik o liste

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 21 Ekim koronavirüs vaka tablosunu paylaştı.

Türkiye’de son 24 saatte 362 bin 213 test yapıldı, 28 bin 465 yeni vaka tespit edildi. 198 kişi de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

 Twitter hesabından paylaşım yapan Fahrettin Koca, şu ifadeleri kullandı;

"DURUM DEĞERLENDİRMESİ,

1

Vakaların yaş ortalaması düştü. Artık yarıya yakını 30 yaş altında. Aşılama sonucunda hastane kapasitemiz zorlanmıyor. Yoğun bakım üniteleri ile servislerde yatan Covid-19 hastalarının çoğunluğunu halen yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar oluşturuyor.

2.

Gençler çok daha az oranda hasta olsalar da büyüklerine karşı sorumlulukları var. Yeni dönemde virüsün daha ziyade gençler üzerinden yayıldığı biliniyor. Bu nedenle, hem sağlıklı bir eğitim ortamı oluşturmak hem de aile çevrelerini korumak için aşılarını yaptırmalıdırlar.

 3.

65 yaş üstü, salgının ilk döneminde kısıtlamalara ciddiyetle uydu. Şu anda bir kısıtlama bulunmuyor ama risk grubunda olduklarını unutmamalıdırlar. Aşılarını tamamlamaları ise hayati derecede önemlidir. Aşı, eğer tamamlanmamış ise sağlayacağı koruma sınırlıdır.

 4.

Toplum bağışıklığı elde edilene kadar maalesef yayılım devam edecek. Şu an, aşılanma oranının seviyesi aşı olmayanlar için güvence değildir. “Nasılsa başkaları aşı oldu ben olmasam da olur” düşüncesi yanlıştır. Aşı, birinci derecede, aşı olan kişileri koruyor.

 5.

İkinci doz ve hatırlatma dozu aşılarının zamanı gelen çok sayıda vatandaşımız var. Vakit kaybetmeden aşılarını tamamlamaları gerekmektedir. Bu, önce kendileri sonra tüm toplum için hayati önemde bir davranıştır.

Salgınla mücadelede sağlığınız için kararlı ve ısrarcıyız."

 21 EKİM GÜNLÜK KORONAVİRÜS VAKA TABLOSU

 20 EKİM GÜNLÜK KORONAVİRÜS VAKA TABLOSU

20 Ekim Çarşamba günü (dün) 361 bin 350 test yapılmış, 29 bin 760 yeni vaka tespit edilmişti. 214 kişi de koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirmişti.