Gündem
20 Ara 2020 09:22 Son Güncelleme: 20 Ara 2020 09:25

Korkunç keşif... Koronavirüs beyin zarından geçebiliyor!

Tam bir yıldır dünyayı kasıp kavuran bilim insanların Sars-CoV2 adını verdiği yeni tip koronavirüsle ilgili her gün yeni bir bilgi ortaya çıkıyor. Kovid-19 geçiren insanların, zihin bulanıklığı ve bitkinlik gibi bilişsel etkilerden muzdarip olduğunu ortaya koyan bulguların sayısı artıyor. Bilim insanları bu durumun virüsün beyin bariyerini aşabildiğini gösterdiğini açıkladılar.

Son zamanlarda Kovid-19'a yakalanıp iyileşen insanların, zihin bulanıklığı ve bitkinlik gibi bilişsel etkilerden yakındığı görülüyor. Ve bu durumla karşılaşan insanların sayısı ise giderek artıyor.

Peki, bunun sebebi ne?

Bu soruyu araştıran bilim insanları kendinden önce gelen pek çok virüs gibi, SarsCoV-2 virüsünün de beyin için kötü haber anlamına geldiğini keşfetti.

İki gün önce Nature Neuroscience bülteninde yayımlanan çalışmada araştırmacılar, sıklıkla virüsün kırmızı kolları şeklinde betimlenen diken proteininin, farelerdeki kan beyin bariyerini aşabildiğini buldular.

Söz konusu bu bulguya ışığında bilim insanları Kovid-19’un sebebi olan Sars-CoV2 virüsünün beyne girebildiğini kuvvetle öne sürüyor.

Sıklıkla S1 proteini şeklinde adlandırılan bu diken proteini, virüsün girebildiği hücrelere emir veriyor. Çalışmanın baş yazarı ve Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıp profesörü olan William A. Banks, virüsün genelde bağlanma proteiniyle aynı şeyi yaptığını söylüyor. Banks, S1 gibi bağlanma proteinlerinin genelde virüsten ayrıldıkları zaman kendi başlarına hasar verdiklerini ve iltihaba sebep olduklarını söylüyor.

“S1 proteini, muhtemelen beynin sitokin ile iltihabi ürünler salgılamasına sebep oluyor” diyor.

COVID-19 enfeksiyonunun sebep olduğu yoğun iltihaplanma, bilim çevrelerinde sitokin fırtınası şeklinde adlandırılıyor. Bağışıklık sistemi virüsü ve proteinlerini gördüğünde, bu işgalci virüsü öldürmeye çalışıyor fakat bu esnada aşırı tepki veriyor. Virüsün bulaştığı kişi ise zihin bulanıklığı, bitkinlik ve diğer bilişsel sorunlar ile kalakalıyor.