Gündem
28 Ağu 2013 12:45 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:22

KIRMIZI BÜLTENLE ARANAN PINAR SELEK; 'MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ!'

Sosyolog Pınar Selek, hakkında kırmızı bülten çıkarılmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu..

Mısır Çarşısı patlamasıyla ilgili üç kez beraat kararı alan, ancak bu karar Yargıtay tarafından bozulan Sosyolog Pınar Selek hakkında İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi kırmızı bülten çıkarılmasını talep etti. Mahkeme Adalet Bakanlığı’na kırmızı bülten çıkarılması için yazı gönderdi.

Birgün’ün ulaştığı Pınar Selek, kırmızı bülten kararını ilk kez duyduğunu belirtti. Selek, "Direniyorum. Direnmeye devam edeceğim. Üretiyorum, daha önce ne yapıyorsam onu yapıyorum. Düşünmemeye çalışıyorum" dedi.

’ÇİN İŞKENCESİ DEVAM EDİYOR’

Pınar Selek’in babası ve avukatı Alp Selek ise talebi "Çinlilerin bıraktığı çin işkencesine devam ediyorlar" şeklinde değerlendirdi. Selek, "Pınar hakkında kesinleşmiş bir karar yok. Pınar’la beraber beraat eden ve daha önce ’Birlikte yaptık’ diyen kişi elini kolunu sallayarak gezerken, onun ifadesine dayanarak Pınar’ın üzerine gidiliyor. Hakkında kırmızı bülten çıkarılmaya çalışılıyor. Bunu anlamak gerçekten mümkün değil" dedi.

’MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ’

Davanın henüz sonuçlanmadığın altını çizen Selek, "Dava bitmiş, Pınar mahkum olmuş ve kaçıyormuş gibi bir hava yaratılmaya çalışılıyor. Halbuki Pınar Fransa’da ve doktorasını yapıyor. Şu an Yargıtay’ın kararı bekleniyor. Daha Yargıtay’da savunmamızı yapacağız. Dosya AİHM’e de gitti. Biz mücadelemizi sürdüreceğiz." diye konuştu.

 ’İNTERPOL UYGULAMAYABİLİR’

"Bakanlıktan kırmızı bülten kararı çıksa bile İnterpol’ün bu kararı uygulayacağını zannetmiyorum" diyen Selek, "Kırmızı bültenin kesinleşmesi İnterpol’ün tutumuna göre belirlenecek. İnterpol kabul etse bile bulunduğu ülkenin kararı da önemli. Bedrettin Dalan hakkında da kırmızı bülten çıkarıldı. Ancak İnterpol uygulamıyor" şeklinde konuştu. Pınar Selek ile telefonla görüştüğünü belirten baba Selek, kararın kızını üzdüğünü belirterek, "Niye benimle hala bu kadar uğraşıyorlar" dediğini kaydetti.