Kimse aday olmak istemiyor! Şampuanlı Altın Kelebek köpürmüyor!

Altın Kelebek bir zamanların, aday gösterildiğinizde bile sevindiğiniz o müthiş sektör partisi değil.

Bu yılın Pantene Altın Kelebek Ödüllerİ adayları açıklandı, oylama 8 Ekim’e kadar devam edecek ama yarışmanın sitesine girip oy kullanacaksanız dikkatli olun çünkü ödül kazanmasını istediğiniz kişi adaylıktan çekilmiş olabilir!

Dün gece Facebook ve Instagram’la birlikte Altın Kelebek organizasyonu da çöktü! Opera sanatçısı Güvenç Dağüstün ve gazeteci Candaş Tolga Işık'ın ardından, Redd grubunun solisti Doğan Duru, halk müziği sanatçıları İsmail Tunçbilek ve Sabahat Akkiraz, yarışmadan çekildiğini duyurdu. Bu sabah gelen habere göre, şarkıcı Ceylan Ertem de adaylığı ve ödülü kabul etmediğini açıkladı.

Bu yazı yayınlandıktan sonra da pek çok ismin adaylıktan çekileceğini öngörüyorum çünkü Altın Kelebek bir zamanların, aday gösterildiğinizde bile sevindiğiniz o müthiş sektör partisi değil. Geldiğimiz noktanın birden çok sebebi var, herkes kendisine en uygun mazereti gösterip adaylıktan çekilebilir ki zaten öyle oluyor.

Sanatçıların, gazetecilerin yarışmayı önemsemeyip adaylıktan çekilmesinin birden fazla sebebi var.

İlk sebep; Altın Kelebek ödülü artık sektör insanları için bir şey ifade etmiyor çünkü hiç kimse adının başına bir market şampuanının ismini koyan organizasyondan ödül almak istemiyor. Bu o kadar ciddiyetsiz bir durum ki!

Bu işleri Demirören’ler icat etti sanmayın. Hürriyet Doğan Medya’dayken de Altın Kelebek isminin önünde dondurma markası vardı! Siz hiç Pizza Hut Oscarları izlediniz mi? İzleyemezsiniz! O ismin önüne hiçbir şeyin geçmesine izin vermezler. Organizasyonun arkasındaki Hürriyet ve Kanal D’nin parası mı yok da dondurma ya da şampuan markalarından medet umuyorlar, anlamak mümkün değil!

İkinci sebep; Hürriyet o eski Hürriyet değil, şu an kapatılsa kimsenin umurunda olmayacak kadar önemsiz bir havuz medyası bileşenine dönüştü. “Türk basının amiral gemisi” söylemleri eskide kaldı, şu an denize indirmeye kalksak filikadan ötesi olmadığı anlaşılacak bir yayın.

Demirören Medya sahipliği ve Ahmet Hakan’ın yayın yönetmenliği gazeteye hiç yaramadı. Kimse bu kadar taraflı bir yayından ödül almak istemiyor. Bu artık o kadar görünür bir şey ki, Ceylan adaylıktan çekilme kararını, “Altın Kelebek Ödüllerinden hem hayat görüşüme hem duruşuma oldukça ters yapıda olduğunu bildiğimden, birçok müzisyen arkadaşım ve sanatçı ustalarım gibi, bende çekiliyorum.” cümleleriyle paylaşmaktan çekinmedi.

Ve son sebep; kimin aday olduğu önemli değil, uyduruyor kaydırıyorlar ödülleri Demirören Medya yayınlarına ve oraya iş yapanlara veriyorlar. Doğan Medya zamanında da böyleydi, değişen bir şey yok. Çoğu insan adaylığının göstermelik olduğunun farkında. Öyle ki, ödül kazanacakları yarışmadan önce hatasız tahmin edebiliyoruz. Değerli sanatçılar bu figürasyondan bıkmış, artık içinde olmak istemiyorlar. Sabahat Akkiraz’ın, “Birçok sevenim Altın Kelebek için oy verdik size diye mesajlar gönderiyor. Sevginize, bunu oy ile ifade etmenize teşekkür ederim.2010 yılında aldığım bu ödül artık oy ile objektiflik ile dağıtılmıyor. Adaylar ülkemizin tamamını temsil etmiyor yüzden ödül oylamasından çekiliyorum” cümleleriyle adaylıktan çekilmesi de bu görüşümü doğruluyor.

Nereden nereye… Kelebekler kısa yaşarlar ama Altın Kelebek ite kaka bugünlere gelmeyi başarmış bir ödül organizasyonu idi ama artık kanatları iyice yıpranmış, pek uçamaz gibi görünüyor. Adaylığından memnun olanlar ve koşarak sahneye çıkıp ödülü kapanlar da olacaktır ama Altın Kelebek ödüllerinin artık uçacak hali kalmamış, isminin başındaki şampuanla bile köpürmüyor!

MURAT TOLGA ŞEN

murattolga@gmail.com