Gündem
22 Nis 2019 09:32 Son Güncelleme: 22 Nis 2019 09:36

Başdanışmanı o anları anlattı: Saldırının şifresi "Bay Kemal"

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu saldırıya uğradığı anda hemen yanında bulunan Başdanışmanı Deniz Demir, yaşadıklarını anlattı...

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu saldırıya uğradığı anda hemen yanında bulunan Başdanışmanı Deniz Demir, yaşadıklarını anlattı. Demir, saldırıdan önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu’nu eleştirirken kullandığı “Bay Kemal” ifadesinin kullanılarak, “Bay Kemal ne işin var burada” diye seslenildiğini anlatması dikkat çekti.

Demir “İyi ki boyum uzundu. Bu sayede Genel Başkanımız daha az darbe aldı. Sadece yumruklarla değil, tekmelerde de saldırdılar. Çok büyük bir tehlike atlattık. Ancak Sayın Kılıçdaroğlu vakur ve sakin tavrını hiç bozmadı” dedi.

 

(Deniz Demir / Sağda CHP liderini korumaya çalışırken...)

Saldırıya ilişkin ilk işaretlerin, Kemal Kılıçdaroğlu'nun konvoyundan önce cenaze alanına gelen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'a yönelik gerçekleştiğini söyleyen Demir, Sözcü’den Zeynep Gürcanlı’ya konuştu. Demir, “Biz geldiğimizde önce yuhalamalar başladı. ‘Bay Kemal ne işin var burada' diye seslenenler oldu. Cenaze için saf tuttuğumuzda sözlü saldırılar arttı. O kadar ki, İmam provokasyonu engellemek için hızlıca namaza geçti. Namaz sonrasında ise fiili saldırı gerçekleşti” dedi.

Kılıçdaroğlu'nun biraz ilerde duran aracına da saldırı olduğunu, bu nedenle araca ulaşamadıklarını anlatan Demir, Saldırı sırasında Kemal Kılıçdaroğlu'nun ilk tepki olarak gözlüğünü çıkardığını ve eline aldığını anlattı. Deniz Demir, “Gözlüğü Sayın Genel Başkanın elinden aldım. Gövdemle ona siper olmaya çalıştım. İyi ki boyum uzundu da biraz koruyabildim. Ama sadece yumruklar değil, tekmeler de her taraftan geliyordu” diye konuştu.


Kılıçdaroğlu'nun koruma ekibinin hemen önlem aldığını, Koruma Müdürünün kendilerini yakınlardaki bir eve soktuğunu kaydeden Demir, “Emniyet mensupları biz eve girdikten sonra önlem aldılar. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ancak ortalık sakinleştikten sonra eve geldi. Genel Başkanımıza geçmiş olsun dileklerini iletti” dedi.

Deniz Demir, olayı anlatırken bir kaç kez “çok büyük tehlike atlattık” ifadesini kullandı.