Medya
18 Haz 2019 08:54 Son Güncelleme: 18 Haz 2019 11:27

Kılıçdaroğlu’ndan ortak yayın için ilk değerlendirme

23 Haziran İstanbul seçiminin kaderini belirleyecek yayın bitmiş olsa da yankıları devam ediyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu ile AKP’li rakibi Binali Yıldırım’ın katıldığı ortak yayınla ilgili ilk açıklamasını yaptı. Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin geçmişi ve geleceğini gördük” derken “Binali Bey Türkiye’nin geçmişi, Ekrem Bey ise geleceği ve umudu temsil ediyor” ifadesini kullandı.

Hürriyet’ten Hande Fırat, ortak yayın sonrası görüşlerine başvurduğu Kılıçdaroğlu’nun ifadelerini “Tartışmadılar ama olsun…” başlıklı köşesine taşıdı. Fırat’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Programın detayına ayrıntıları ile inilmese de en dikkat çekici bölümlerinden biri Sayıştay raporu ile ilgili kısımdı. Sayıştay’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ilgili zarar ve borçların yer aldığı rapor canlı yayında tarafların gündemine geldi. Binali Yıldırım, İsmail Küçükkaya’nın “Raporu okudunuz mu?” sorusuna “Yok, ben onu okumadım” yanıtını verdi. Canlı yayını dikkatle takip eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da en dikkatini çeken bu bölüm olmuş. Kılıçdaroğlu’nun Binali Yıldırım’ın “Okumadım” sözüyle ilgili yorumunu sizlerle paylaşmak isterim. Kılıçdaroğlu, “Sayıştay Türkiye Büyük Millet Meclisi adına denetim yapar. Binali Yıldırım Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin başkanlığını yapmış bir isimdir. Üstelik İstanbul büyükşehir belediye başkan adayı. O raporu okuması lazımdı. Okumamış olmasından dolayı Binali Yıldırım adına üzüldüm”dedi.

CHP Genel Başkanı ile telefonda konuştum, tartışmayı nasıl bulduğunu sordum. Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin geçmişini ve geleceğini gördük. Binali Bey Türkiye’nin geçmişi, Ekrem Bey ise geleceği ve umudu temsil ediyor. Ben bu duyguyla seyrettim. Sonuçları açısından da memnunum” dedi.