Politika
05 Oca 2023 10:08 Son Güncelleme: 05 Oca 2023 10:17

Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti’nin gizli başörtüsü zirvesi! ‘Yarım saat sürdü, kriz devam ediyor…’

İYİ Parti Grup Başkanvekilleri İsmail Tatlıoğlu, Erhan Usta ve Müsavat Dervişoğlu’nun, CHP Genel Merkezi’ne giderek Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile başörtüsü serbestisi getiren Anayasa değişikliği teklifiyle ilgili gizli bir görüşme yaptığı iddia edildi.

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, İYİ Parti Grup Başkanvekilleri İsmail Tatlıoğlu, Erhan Usta ve Müsavat Dervişoğlu’nun, CHP Genel Merkezi’ne giderek Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile AKP’nin başörtüsü serbestisi getiren Anayasa değişikliği teklifiyle ilgili gizli bir görüşme yaptığını yazdı.

Söz konusu görüşmenin yarım saat sürdüğünü belirten Saymaz, “Ben, CHP’nin önerilerinin kabul görmediği izlenimini edindim. Kriz halen sürüyor” görüşünü ifade etti.

İYİ Parti’nin 2 Ocak Pazartesi akşamı parti içinde gerçekleştirdiği toplantıda, başörtüsüne ilişkin anayasa teklifinde nasıl bir tutum alınacağını konuştuğunu aktaran Saymaz, AK Parti’nin teklifine karşılık alternatif bir metin hazırlandığını belirtti. Saymaz, “Aile kurumunu düzenleyen 41. maddede çocuk istismarının önüne geçmeye yönelik düzeltme öneriliyor. 24. maddede de örtünme davranışını dini inançla sınırlamayan ve laik kadınları koruyan bir çerçeve düşünülüyor” bilgisini aktardı.

Görüşme sürerken Tatlıoğlu, Usta ve Dervişoğlu’nun CHP Genel Merkezi’ne giderek Kılıçdaroğlu ile gizli bir görüşme yaptığını yazan Saymaz, devamını şöyle anlattı:

“Kılıçdaroğlu, başörtüsü meselesini halledilmesi için stratejik hamleler önerdi. İYİ Partililer, ‘Farklı yollara sapmak doğru değil. En uygun yol, CHP’nin de ‘evet’ demesidir’ diye konuştu. İYİ Partililer, yarım saat süren görüşmeden sonra otele döndü ve konuşulanları Akşener’e anlattı. Ben, CHP’nin önerilerinin kabul görmediği izlenimini edindim. Kriz halen sürüyor. Altılı Masa’daki diğer partiler de, ‘evet’ demeye yatkın. Bu durumda CHP, Altılı Masa’daki birliği koruyabilmek adına, fakat kitlesini öfkelendirmeyi göze alarak, teklife, ‘evet’ diyebilir.”