Keskin Kalem
03 Mayıs 2017 10:48 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 22:39

Keskin Kalem bombaları patlattı: Fox TV'nin midesini bulandıran ne? Ömer Özgüner'in "tuhaf" ortaklığı!

Medyaradar'ın gizemli yazarı Keskin Kalem yine çok konuşulacak bir yazıya imza attı.

Keskin Kalem bombaları patlattı: Fox TV'nin midesini bulandıran ne? Ömer Özgüner'in "tuhaf" ortaklığı!
Medya Mahallemizin Değerli ve Güzel İnsanları!

Uzun zaman oldu yazmayalı ama her seferinde dediğim gibi yaşın verdiği güçlüklerle mücadelem hiç de kolay geçmiyor. Kırılmadık yeri kalmamış kalbimi ağzımdan düşürmediğim puro illetiyle de sık sık tekler hale getirdim.

Kendi düşen ağlamaz derler!

Bizim mahallede kalbi kırılmadık kaç kişi kaldı acaba?

Medya mahallemizden kimilerinin sıtkı sıyrıldı. Çoğu selam saygı nedir bilmeyen yeni yetmelere kaldı her bi şey. Bavulunu toplayıp mahalleyi terk etmeyen kaç kişi kaldı acaba?

Sadece mesleğin üzerindeki baskılar, ikiyüzlülükler, dününü unutup cüzdanları ve mevkii çıkarları için satmayacağı şey kalmamışlar sadece beni değil birçoklarını kahrettiriyor. Gazeteciliğin aşkı, heyecanı öldü. Hatta göz göre göre öldürüldü.

Alınan alınsın, yarası olan gocunsun ama bizim mahalle çoğu pespaye abudik gubidik tiplere kaldı!

Sevgili dostlar acı bir gerçek daha var. Yönetici koltuğunda oturan çoğu gazeteci maaşını çekirdek parası olarak görüyor. Asıl onlar için önemli olan avanta gelirler!

Bu dediğim tiplerin banka hesaplarındaki hareketliliğe bakılsa yolsuzluk neymiş cısçıplak görülür.

Ey güzel insanlar, ey medya mahallesinin emektarları, hangi birini yazayım?

Aslında sözünü ettiğim tipleri hepiniz az çok biliyorsunuz. Ama kimse sesini çıkartmıyor. Çünkü her kim bu rezaletleri konuşsa anında aforoz ediliyor!

* * *

Medya Mahallemizin Değerli ve Güzel İnsanları!

Korku ve ekmek kaygısı artık tarif edilemeyecek derecede,  utanç verici boyutlarda artık.

Sevgili Dostlar;

Hürriyet gazetesinin her riski göze alıp sık sık mesleğin ilkelerinden, etik değerlerinden söz eden değerli ismi Faruk Bildirici kardeşimi her zaman olduğu gibi bir kez daha saygıyla anmak istiyorum.Kır saçlı Ankaralı dost, geçen yıl toprağa verdiği yoldaşının, değerli eşinin ardından çok acı çekti. Ortak dostlarımız vasıtasıyla ulaşıp teselli amaçlı bir iki kelam ettiğimizde de dediklerimi burada paylaşmak isterim; “Faruk Bildirici sen bizim mahallenin namususun. Sayende ümidimizi koruyoruz.”

Faruk Bildirici vicdanı cüzdana sıkışıp kalmış, gazeteci demeye bin şahit lazım tipleri efendi efendi yazıp gözümüzün içine sokuyor.

Sağolsun diyorum.

Bildirici kardeşimle aramızda 10-15 yaş olmalı.

Bizlerin mesleğe girdiği 1970’li yıllarda ‘hanutçu gazeteci’ diye bir tabir yoktu!

Birilerinden, bir şirketten para alıp ‘haber’ yazdığı belirlenen anında işinden olur, medya mahallesinde de sittin sene geçse iş-güç bulamazdı!

Örnek Milliyet gazetesinin 1980’li yıllardaki acar polis-adliye muhabiri olan şimdinin işadamı Numan Ceyhan’dır! O dönem bugünkü gibi internet falan yok. Üç-beş kişi bilir işin aslını falan.

Yalan mı diyorum sevgili Altan Öymen?

Şimdilerde her bir pislik ortalığa saçılıyor ama gelin görün ki umursayan da yok, rezil olan da!

* * *İZZET ÇAPA YAZDI AMA KİMİN UMRUNDA!

Sevgili Dostlar inanın boşuna demiyorum, rezil olan yok bizim bu mahallede!

İşte bir örnek daha!

Eğlence dünyasının tanınmış genç kuşak isimlerinden İzzet Çapa, bir dönem Hürriyet'te birlikte çalıştığı bazı isimlerin gazete sayfalarını cüzdanları için sattıklarını yazdı, “Hürriyet'te kirli işler dönüyor” dedi.

Amma ne etikten falan filan söz eden, mangalda kül bırakmayan, burnundan kıl aldırmayan kibir abidesi monşer Sedat Ergin efendi, ne de diğerleri… Hiç kimseler umursamadı!

Çapa, maddi menfaat için gazetede ittifakların kurulduğunu ve avantacılığın, tahminlerin çok üzerinde olduğunu söyledi.

Bundan daha ötesi var mı?

Ey Aydın Doğan, ey Aydın beyin kızçeleri, Arzuhan, Vuslat ve Hanzede Hanımlar!

Duymadınız mı, okumadınız mı?

İzzet Çapa, Sabah gazetesine konuştu; bazı yazar ve yöneticileri, gazetecilik kimliklerini kullanarak milyon dolarlık haksız kazançlar elde etmekle suçladı.

Ey Aydın Doğan, ey Aydın beyin kızçeleri, Arzuhan, Vuslat ve Hanzede Hanımlar!

Duymadınız mı, okumadınız mı?

"Tek haneli maaş alan adamların, Cihangir'de nasıl milyon dolarlık evi olabilir?' demişti Çapa beyefendi.

Ey Aydın Doğan, ey Aydın beyin kızçeleri, Arzuhan, Vuslat ve Hanzede Hanımlar!

Duymadınız mı, okumadınız mı?

Doğan Medya Plazasında bu artık alenileşmiş rezilliği, ortaya saçılan çoğu belgeli birçok hanut kepazelikleri karşısında kimsecikler kılını kıpırdatmadı!

Neden mi?

Çünkü ‘Hanut Gazetecilik’ Doğan Medyanın neredeyse tüm hücrelerine sirayet etmiş de o yüzden!

Kuçu kuçuyu ısırır mı?

Doğan Medya İmparatorluğu’nda her kalemşörün tek bildiği ona buna ahlak ve etik dersi vermek, ilkeden erdemden söz etmek!

Tıpkı TRT’nin eski yöneticilerinden Nasuhi Güngör’ün yaptığı gibi!

* * *

Sevgili Dostlar, Medya Mahallemizin Güzel İnsanları;


Doğan Medya Plazalarında umutlandığım tek gelişme, Fikret Bila’nın başına geçer geçmez Hürriyet’te “temiz eller operasyonu” başlattığına dair haberlerdir.

Bu hatırlatmadan sonra Keskin Kalem’in midesini bulandıran hatta affedersiniz ama kusturan diyeceğim iki iğrenç para ilişkisine dair bomba haberleri patlatmaya geçiyorum.

* * *FOX TV'NİN MİDESİNİ BULANDIRAN NE?


Medya Mahallemizin Değerli ve Güzel İnsanları!

Bu yazı FOX TV’de çok insanın uykusunu kaçırtacak!

Ana haber sunucusu Fatih Portakal’ın bülteni ile İsmail Küçükkaya’nın Çalar Saati’nde, bol bol ahlak ve adaletten söz edilir…

Ben Küçükkaya’nın anneler ve özellikle de Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün miras söylemleri üzerinden itici, hatta giderek samimiyetten uzaklaştığı izlenimi veren ajitasyon soslu sunumundan hazzetmesem de izliyorum.

Gerçi konumuzun bu iki isimle de ilgisi yok ama bilsinler ki yere göğe sığdıramadıkları kanallarında son günlerde “ele verir talkını, kendi yutar salkımı” durumlar söz konusu.

Bu “Made in USA” barkodlu kanalın program bölümüne ilişkin bir takım iddialar var. Gerçi ayyuka çıkan itham ve pis kokular yeni değil. FOX TV’nin Türkiye’de yayına başladığı günden beri akçeli işlerle koltuğuna leke süren isimler olduğu hep konuşulur. O yüzdendir ki özellikle program departmanında yönetici koltuğunda oturanların ömrü kısa oldu!

Sevgili Dostlar, Medya Mahallemizin Değerli ve Güzel İnsanları!

FOX TV’den medya mahallesinde burunlarımızın direğini sızlatan pis kokular yayılıyor!

Öyle ki, Fox TV yönetimi kanalla iş yapan yapım şirketlerine geçtiğimiz günlerde “etik değerleri hatırlatan” bir yazı yolladı.

Fox TV tarihi belge niteliğindeki yazısında iş ortaklarına özellikle “rüşvet vurgusu” yaptı.

Mektubun yollandığı muhataplara “sizinle böyle bir sorunumuz yok” denilse de kafalarda soru işaretleri oluştu.

Mektup çok ayıp, çok vahim ifadeler ve çok önemli imalar içeriyor.

Öncelikle sormak istiyorum;

Fox TV yapım şirketlerine neden böyle bir mektup yollama ihtiyacı duydu?

Daha önce çalıştığı yapım şirketlerine rüşvet vurgulu böyle bir yazı hiç yollandı mı?

Bu yazı bir uyarı mahiyetinde mi yazıldı, yoksa Fox TV yönetiminin böyle tespitleri mi var?


Yazının hukuk birimince yollanmış olması bu tür şikayet ya da olayların yargıya taşınacağı anlamı mı içeriyor?* * *

BİR MEKTUP DA DOĞUŞ GRUBUNA DAİR

Sevgili Dostlar, Medya Mahallemizin Değerli ve Güzel İnsanları!

Medya mahallesinde burunlarımızın direğini sızlatan pis kokular birçok televizyon kanalından ve gazeteden yayılıyor!

Sadece FOX TV değil…

Okuyun, şaşıracaksınız. Bir mektup da Doğuş Grubu medyasından…

Bana düşen etikten falan söz edenlere “iki yüzlüsünüz” deyip bu mektubu olduğu gibi yayınlamak. Bildiklerim, duyduklarımla ben de diyorum ki, belgeli mektupta anlatılanların altına meslek namusunun gereği alın teriyle varolma mücadelesi veren medya ailesinin her bir bireyi imza atmalıdır.Sevgili Dostlar;

İstanbul Ticaret Odası kayıtlarında tasfiye halinde olduğu belirtilen ve şirkete dair belgenin de iliştirildiği ibretlik bilgilerin yeraldığı mektubu tek bir harfine dahi dokunmadan sizlerle paylaşmak istiyorum:

“Sayın Keskin Kalem:

Uzun yıllardır TV sektöründe farklı birimlerde çalışmış biriyim ve halen piyasada varolmaya çabaladığımdan kimliğimin gizli kalması gerektiği düşüncesindeyim. Umarım anlayışla karşılarsınız.

Bugüne kadar TV piyasasında rüşvet alan onlarca kanal yöneticisini tanıyan, dönen dolapları, kayırılan yapımcıları, vesaire bilen birisi olarak hep sessiz kalmayı tercih ettim. Ancak artık patlama noktasına geldiğim için, sitenizin sadık bir takipçisi olarak yazılarınızdaki duruşunuza ve doğruluğunuza inancımdan dolayı aşağıdaki bilgi ve ekteki belgeyi sizinle paylaşmak istedim.

Eğer sitenizde bu haber ve belgeyi paylaşacak olursanız kendi araştırmalarınız neticesinde bunları bulduğunuzu yazabilirsiniz, benim açımdan en ufak bir sakıncası yok, bilakis tercih ederim.

Ayrıca bu bilgileri sizden başka kimseye göndermediğimi ve göndermeyeceğimi de bilmenizi isterim.

Bizler bir projesini sunmak için bu insanlardan randevu dahi alamazken bazı işlerin ne şekilde bitirildiğinin bir göstergesi olarak görüyorum aşağıda yazılanları.

“Muhteşem Yüzyıl” ve daha birçok başarılı dizinin yapımcısı Tims Productions’ın sahibi Timur Savcı ile Tims’in dizileri ve Star TV’de yayınlanan birçok dizinin yurtdışı satışını yapan Global Agency’nin sahibi İzzet Pinto’nun ortağı olduğu Worldwide Entertainment şirketinde sürpriz bir isim Yönetim Kurulu Üyesi olarak karşımıza çıkıyor; Star TV Genel Müdürü Sayın Ömer Özgüner.

Timur Savcı ile İzzet Pinto’nun yakınlığı piyasada herkes tarafından bilinir. Tims’in yaptığı tüm diziler Global Agency tarafından yurtdışında satılmaktadır ancak Ömer Özgüner’in ne sebeple bu fotoğrafın içinde olduğunu kestiremedim.

Şimdi akla birtakım sorular geliyor elbette; Sayın Ömer Özgüner kaç yıldır bu şirketin Yönetim Kurulu üyesi ve bu görevi karşılığında ne kadar huzur hakkı veya maaş alıyor? Ayrıca, Genel Müdür olarak çalışmakta olduğu kanala diziler yapan bir yapımcı ve çalıştığı kanalın dizilerinin yurtdışı satışlarını yapan bir şirketin sahibi ile ne sebeple böyle bir ilişki içerisinde? Bu ilişkiden Doğuş Medya Grubu üst yönetimi ile Sayın Ferit Şahenk’in haberi var mı acaba?

Geçmişte aldıkları rüşvetlere, yaptıkları onca yolsuzluklara rağmen halen piyasada rahatça gezebilen, büyük projelere, dizilere şimdilerde yapımcı olarak imza atan eski kanal yöneticilerine bir yenisi daha eklenecek gibi gözüküyor kanımca.

Sağlıcakla kalın,* * *

Medya Mahallesinin Güzel İnsanları, Değerli Emekçileri;


STAR TV’nin tepesindeki Ömer Özgüner’i bu göreve, Doğuş Medya Grubu’nun en tepe yöneticisi olarak uzun yıllar görev yapan, Gezi Olayları sırasındaki tutumu dolayısıyla banka hesaplarına milyon dolarlar konularak istifa ettirilen Cem Aydın getirmişti.

Güneş gazetesi yıllarında otobüsle işe gidip gelen, solculuk denilince mangalda kül bırakmayan bir çocuktu Cem kardeşimiz.

Cem ile birbirimizi o yıllardan iyi biliriz. Kanal D binasında da kelamımız olmuştu.

Saray entrikaları cinsinden hamlelerle kendisini mevkii sahibi yapan Nuri Çolakoğlu’nu devirip NTV’nin başına geçtiğinde gerçek yüzünü görebildik Cem Aydın’ın…

Birgün yazarım belki!

Cem Aydın’ın ilk kayınpederi Tarhan Erdem’i üzmeyeceğimi bilsem her bir şeyi yazarım ama terbiyem izin vermiyor!

Artık benim gibi 80’ine merdiven dayamış eski dost Erman Yardelen’in de üzülmesini istemiyorum!

Lafın özeti; yukarıda adı geçen Timur Savcı ile Ömer Özgüner’in etik dışı ilişkiler ağında Cem Aydın da özel bir öneme sahiptir.

Bu yazının Taksim’e Gümüşsuyu’ndan çıkarken görkemli bir ofise sahip Cem Aydın’ı öfkelendirmesini istemezdim ama yapacak bir şey yok; ne de olsa kalemim biraz Keskin!

* * *

FOX TV’CİLERE ABİ TAVSİYESİ!


Yazımı bir abi tavsiyesiyle bitirmek istiyorum.

Bir zamanlar dost bildiğim Uğur Dündar’ın ve Haluk Şahin’in altın çocuğu Nedim Şener kardeşim çok değerli yazılara imza atıyor.

Zerre kadar abiliğim olduysa kendimi bahtiyar hissederim.

Nedim Kardeşim FETÖ denen alçaklar güruhuna karşı kahramanca mücadele veriyor. 

Değerli Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın uluslararası maşa ve tetikçi çetesi FETÖ’ye karşı mücadelesine Nedim kardeşim de önemli destek sunuyor.

Doğrusunu yapıyor Nedim. Hepimiz bu vatan haini FETÖ’cülere karşı mücadelede Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın, diğer ifadeyle REİS’in yanında olmalıyız. Bir hemşehrisi olarak namus borcumdur REİS ile yanyana durmak.

Bu sözüm FOX TV’de haberin başında oturan Doğan Şentürk’e.

Yahu Doğan kardeşim; bültenleriniz reytinglerde bir numara. Hem de yıllardır ilk sıradasınız. Rakipsizsiniz!

Haber bültenlerinizin bitiminde ekranda akan künyede FETÖ'nün Medya Yapılanması davası sanıklarından olan eski haber müdürünüz Ercan Gün’ün adına yer verme ısrarınız neden?

Nedim Şener bu kişiyi yazmaktan, televizyon ekranlarında mantık silsilesi çerçevesine oturttuğu delillerle anlatmaktan yoruldu!

FETÖ'nün, 14 yıllık Zaman muhabiri Ercan Gün’ü, Hrant Dink suikastinden sadece 11 gün önce FOX'a yerleştirdiğini ortaya koyan belgeleri adeta yok sayıyorsunuz.

Doğan Şentürk, Fatih Portakal ve İsmail Küçükkaya’ya demem o ki; övdüğünüz, sevdiğiniz ve kolladığınız Ercan Gün hakkında çok iddialı bir suçlama var. Dava açıldı, iddianamedeki bilgi ve belgeler dehşet şeyler.

Haber Müdürümüz dediğiniz Ercan Gün, Hrant Dink'in öldürülmesinden kısa süre sonra Zaman Gazetesine gitmiş...

O görüşmede Ercan Gün'e verilen Ogün Samast'ın 44 saniyelik görüntüsünü de yayınlamışsınız. İddianamede, bundan amacın görüntünün FETÖ ile bağının kopartılmaya çalışılması olduğu belirtiliyor.

* * *Sevgili Dostlar;

Geçen sene Altın Kelebek Ödül Töreni'nde FOX Haber sunucusu Fatih Portakal'ın "çok özledim" dediği ve bütün salonun alkışladığı Ercan Gün, Hrant Dink cinayetinde Ergenekon operasyonlarına zemin hazırlamak adına FETÖ'cü firarilerle eylemde bulunduğu gerekçesiyle tutuklu bulunuyor.

Cezaevine girmeden önce FOX Haber Müdürü olan Ercan Gün Hrant Dink Jandarma ayağına ilişkin yürütülen soruşturmada şüpheli isimlerden birisi. Soruşturma sonunda ortaya konan iddianamede, Ercan Gün’ün, Hrant Dink cinayetinin işlendiği 19 Ocak 2007 günü FETÖ/PDY üyeleri Adem Yavuz Arslan, Faruk Mercan ve Ekrem Dumanlı ile yoğun telefon irtibatında bulunduğu belirlendi.

SAMSUN'A GÖNDERİLDİ, KURGU YAPILDI

Savcılığın tespitlerine göre, Gün'ün FETÖ firarileri olan bu kişilerce Hrant Dink cinayeti ile kurgu çerçevesinde Samsun iline gönderildiği, burada bulunduğu sırada kullanımındaki cep telefonundan Samsun İl Jandarma Komutanlığı santralini aradığı tespit edildi. Bir süre Jandarma santraliyle görüşen Gün'ün sonra cep telefonunu kapatarak Jandarma görevlileri ile gizli bir buluşma gerçekleştirdiği algısını yaratıp İstanbul'a döndüğü belirlendi. Aslında Gün'ün Jandarma ile hiç buluşmadığı tespit edildi.

ULUSALCI GRUP VAR ALGISI

Hrant Dink cinayetinin arkasında ulusalcı grubun olduğu algısı oluşturularak örgütün amaçları doğrultusunda görsel medyada yayınlandığı da iddianamede dile getiriliyor.

17/25 Aralık yargı darbesinden sonra sosyal medya üzerinden aylarca FETÖ propagandası yapan Ercan Gün, bu yayın anlayışını Fox TV'ye de yansıtmıştı.

Özetle, Ercan Gün’ün FETÖ'nün Fox TV'deki temsilcisi olduğu ifade ediliyor.

Sevgili FOX TV haberin kurmaylarına demem o ki, Ercan Gün’ün adını Haber Müdür diye taşımanız size zarar veriyor.

Yargı sonucuna dek Ercan Gün’ün künyenizden çıkartılması bir takım ithamlarla anılmanızı önleyecektir. Aksi takdirde siz de…

Neyse demeye dilim varmıyor…

* * *

Medya Mahallemizin Güzel İnsanları;

Size sağlıcakla kalın diyeceğim.

Karadeniz Yaylaları kıpır kıpır. Kaç baharımız kaldı?

Hayat kısa be uşaklar.

KESKİN KALEM