Gündem
24 Eyl 2013 12:22 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:40

KEMAL KILIÇDAROĞLU BAŞBAKAN ERDOĞAN'A YENİ BİR LAKAP TAKTI!

Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a bu kez tarihi bir isime benzetti. Yeni bir tazminat davası yolda mı?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan'ın "CHP, terör örgütleriyle kol kola" açıklamasına tepki gösteren Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ı Haçlı Seferleri'nde insanları Türk ve İslam alemine karşı kışkırtan Keşiş Pierre'e benzetti.

Ankara'da Emniyet Genel Müdürlüğü'nün (EGM) ek binası ve polis evine düzenlenen roketatarlı saldırıyla ilgili konuşan Kılıçdaroğlu, aranan ve emniyet takibinde bu isimlerin saldırıyı nasıl gerçekleştirdiğini sordu. Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Çağırıp İçişleri Bakanı'na bu soruyu sorması lazım. Saldırıyı yapanlar senin takibinde miydi? Evet. Seni görevden alıyorum. Diyebilir mi? Diyemez: Bu soruyu da soramaz. Büyük bir tezgahın içinde olduğumuzu kimse unutmasın."

Erdoğan'a "Terör örgütüyle iç içe olan, masaya oturan sensin" diye seslenen CHP lideri, "Irak'taki patlamalardan da Suriye'deki iç olaylardan da AKP sorumludur. Recep Tayyip Erdoğan'ın eli kanlıdır. Keşiş Pierre'in Haçlı Seferleri'nde üstlendiği rolü 21. yüzyılda Recep Tayyip Erdoğan üstlenmiştir. Türkiye'nin Keşiş Pierre'idir. Avrupa Keşiş Pierre'lerden kurtuldu, Türkiye'nin de kurtulması lazım" şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu demokratikleşme paketiyle ilgili "Paketin içeriğini bilmiyorum. Biz 17 maddelik bildirgemizi söyledik. Hükümet nasıl bir demokratikleşme paketi getirir bilmiyoruz. Gerçekten demokrasiyi derinleştirecekse biz her türlü desteği veririz" dedi.

Anayasayla ilgili Kılıçdaroğlu, "Türkiye'de köklü bir anayasa değişikliği olabilir. Niçin olmasın? 48 madde üzerinde mutabakat sağlandı, bu çok önemli. Anayasa değişikliği konusunda hükümetin samimi olması lazım, Türkye'yi laik yapı ve demokrasiden uzaklaştırmaması lazım. 12 Eylül darbe hukuku değişmeden Türkiye demokratikleşmez. Askerler demokrasi alanını çok daralttılar, kıstılar, şimdi daralan alanın değişmesi lazım. AKP diyor mu "Ben darbe hukukunu değiştireceğim"? Hayır!

AKP yargıyı siyasallaştırmadan önce hiç tazminat davam yoktu, şimdi tazminat davalarım var. Ama tamamını AHİM'e götüreceğim. 'Kalpazan' dedim diye tazminata mahkum oldum. Yahu kendi imzası var otobüslerde kalpazan diye. Yargıç bunu görmüyor. Yargının siyasallaşmaması lazım" diye konuştu.

CHP lideri ODTÜ'deki olaylarla ilgili "'Devletin üniversitelerini devletin polisi koruyacak demek çok sert bir söylemdir' dedim, Erdoğan yine aynı şeyleri söylüyor. Üniversitelerde her türlü düşünce özgürce dile getirilmeli. Şiddet varsa hiç itirazım olmaz ama üniversitenin kendi güvenlik güçleri müdahale etmeli. Gençliği iyi tanımamız lazım, onlar her tepkisine hoşgörülü yaklaşmamız lazım. Kendi üniversitesine sahip çıkmasını anlayışla karşılamamız lazım. Üniversitenin ne olduğu Sayın Başbakan'ın bildiğinden şüphe ediyorum, çünkü devamlılığı olan bir öğrenci değildi. üniversite bilgi üretecek, bilim üretecek. Erdoğan üniversiteleri polisle zapturapt altına alırım derse, bu yanlış olur. üniversite hocalarının uyarı yapması boşuna değil. Üniversite siyasetten bağımsızdır" dedi.