Gündem
11 Şub 2015 13:59 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:02

Kelepçelenen eski kameraman kalp krizi geçirip öldü

Eski haber kameramanı olan Yılmaz Koçyılmaz, tartıştığı trafik polisi tarafından kelepçelendi, kalp krizi geçirdi ve yaşamını yitirdi.

Eski haber kameramanı olan Yılmaz Koçyılmaz, aracı ile dün akşam saatlerinde evine dönmek üzere yola çıktığı sırada polis tarafından durduruldu.

Polis, Koçyılmaz'a havanın kötü olduğunu ve yola çıkmaması gerektiğini söyledi. Koçyılmaz, kış lastiğinin ve zincirinin bulunduğunu ve yola devam edebileceğini ifade etti. Polisle arasında tartışma çıkan Koçyılmaz'ı polis kelepçeleyerek durdurmak istedi.
Polislere itiraz eden Yılmaz Koçyılmaz'ın "Yapmayın ben tansiyon hastasıyım, kelepçelemeyin" dediği öğrenildi.
Ancak polisler Koçyılmaz'ı yere yatırarak etkisiz hale getirdi. Bu sırada kalp krizi geçiren eski kameraman Koçyılmaz, orada hayatını kaybetti. Koçyılmaz'ın cenazesi otopsi yapılmak üzere adli tıp merkezine götürüldü.
Koçyılmaz'ın UBA Ajansı, CNN Türk ve TV8 'de haber kameramanı olarak çalıştığı öğrenildi.

GAZETECİNİN ÖLÜMÜ TBMM GÜNDEMİNDE
Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP Milletvekili Umut Oran, İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.
CHP'li Umut Oran, Bakan Ala'ya şu soruları yöneltti:
1. Görgü tanıklarına göre aracında kış lastiği ve zincir bulunan eski haber kameramanı Yılmaz Koçyılmaz'a neden trafik polisi tarafından kelepçe takılmaya çalışıldı? 'Zor kullanma' yetkisine bir trafik polisi tarafından neden gerek duyuldu? Trafik polisi, Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu'nun hangi maddesine dayanarak bu yetkiyi kullanmaktadır?
2. "Yapmayın ben tansiyon hastasıyım, kelepçelemeyin" diyen bir vatandaşın uyarısını polis memurunun dinlememesi nedeniyle yaşanan ölümün sorumlusu kimdir?
3. CNN Türk, TV 8 ve Ulusal Basın Ajansı (UBA) gibi ulusal haber merkezlerinde görev yapmış, rahatlıkla iletişim kurulabilecek bir yapıda olduğu bilinen eski medya mensubu Yılmaz Koçyılmaz'ın kelepçelenmek istenmesinin gerekçesi nedir? Yılmaz Koçyılmaz'ın öldürülmesi, görevli polisin "makul şüphe" uygulamasından mı kaynaklanmaktadır?
4. "İç güvenlik paketi" dediğiniz yasa değişikliği henüz TBMM'de görüşülmemişken kolluk tarafından uygulanması yönünde yazılı, sözlü talimat mı verdiniz?
5. Organik tarım işiyle uğrayan ve her akşam işyerinin olduğu Ayaş ilçesinden evinin bulunduğu Ankara şehir merkezine düzenli olarak gelip giden, yolun durumunu çok iyi bilen Yılmaz Koçyılmaz, yetere yatırılıp kelepçelenmeden engellenemez, ikna edilemez miydi? Koçyılmaz'ı durdurup kendisini zorla kelepçelemek isteyen, ölümüne yol açan trafik polisi ekibinde kimler vardı? Bu ölüm olayından sorumlu olan polis memurlarının isimleri, sicil numaraları ve görev yerleri, kısım-büro, şubeleri neresidir?
6. Görevini kötüye kullanan, yetki sınırlarını aşan, ölüme sebebiyet veren trafik polisleri hakkında inceleme, araştırma talimatı verdiniz mi? Söz konusu memurların daha önce benzeri biçimde vatandaşla yaşadıkları başka sorunlar, aldıkları adli-idari cezalar var mıdır, varsa bunların ayrıntıları nelerdir?