Kazara Aşk, kazara dizi!

Kazara Aşk, üzerine çok yazılıp çizilecek bir iş değil. Eğlenceli görünüyor ama gençlerden daha çok orta yaşlıların reytingini almak için yapılmış gibi.

Star TV'nin Koliba’ya sipariş edip ilk bölümünü dün akşam yayınladığı yeni yaz dizisi Kazara Aşk’ın başrollerinde Ümit Kantarcılar ve Sude Zülal Güler var. Bu iki başrolün çevresindeki karakterleri ise Uğur Çavuşoğlu, Servet Pandur, Selin Işık, Sadi Celil Cengiz, Aycan Koptur, gibi isimler canlandırıyor.

Kazara Aşk, bu yaz başlayan diğer dizilerdeki reçeteleri uyguluyor. Bu yılın moda tipi; okuyan-çalışan-tuttuğunu koparan-kendi ayakları üzerinde duran genç kadın ama ne oluyorsa bu kadınlar kendileri gibi birilerini bulup onunla aşk yaşamak yerine yine gidip hayta ve aşırı zengin çocuğu bulup adam etme telaşına düşüyorlar. Senaryo daha ilk bölümden buraya ulaştığı için de kızımızın neyi başarıp başarmadığının pek bir önemi kalmıyor. Bu yaz başlayan dizilerden bu formülün dışına çıkabilen sadece Ada Masalı var, geri kalanında hep aynı; kız güzel oğlan zengin!

Bu yılın senaryolarında evlenme-boşanma meselesi de yer buluyor. Evlenip hata yaptığını anlayıp boşanmaya çalışanlar olduğu gibi (Baht Oyunu), boşandıktan sonra hata yaptığını anlayıp yeniden o yola girmek isteyenler de var (Aşk Mantık İntikam). Burada birbirine aşık olan gençlerden biri evli, boşanmaya çalışıyor.

Kazara Aşk, üzerine çok yazılıp çizilecek bir iş değil. Eğlenceli görünüyor ama gençlerden daha çok orta yaşlıların reytingini almak için yapılmış gibi. Gençlerin etrafında dolaşan feodal tipler ve zoraki sevimlilikleri eski usul dizileri hatırlatıyor. Kanat oyuncuları o kadar abartılı şiveler, jestler, mimikler yapıyor ki, dizinin içine girmek zor. Yapımın çok kaliteli olduğunu da söyleyemem, bölüm boyunca günlük dizi izlediğim hissine kapıldım. Kazara Aşk, belki de bu dizide de oynayan Uğur Çavuşoğlu yüzünden Ege’nin Hamsisi’ne benziyor.

Kazara Aşk’ın reytingi beklediğim gibi düşük geldi. Total, AB, ABC… Hiçbirinde ilk 10’a girememiş çünkü çok tanıdık, seyircinin artık “izlemesem ne kaybederim” dediği bir iş, bu yaz başlayan dizilerden ilk düşecek olabilir.

Sinemalar bu sefer açılıyor!

Pandemide açılması sürekli ertelenen, Haziran’da açılıyor derken yine ertelenen sinemalar bu kez açılıyor! Sektördeki herkes heyecanlı. Bu arada müjdeli bir haber de geldi. Hann Yapım 2 Temmuz Cuma günü sinemaların yeniden açılmasıyla birlikte sinemaseverlerin yüzünü güldürecek bir şey yapıyor ve Hababam Sınıfı Yaz Oyunları, sinemaların açıldığı gün, tüm seans ve tüm salonlarda ücretsiz olarak seyirci ile buluşuyor.

Başıma bir iş gelmeyecekse, Doğa Can Anafarta'nın yönettiği Hababam Sınıfı Yeniden filmini sevmiştim, iyi kadro kurmuştu, dinamik kurgusu olan edepsiz bir komediydi ve güldürüyordu. Klasik serinin yeri bambaşkadır ama bu filmin, Arzu Film'in 2000'lerin başında yaptığı seriden çok daha iyi olduğunu düşünüyorum.

Filmin gösterimi pandemi yüzünden ertelenmişti, kısmet bu zamana imiş ve Temmuz sıcağına yakışacak tatlı bir gişe komedisi olduğunu umuyorum. Vakti olan en yakınındaki sinemaya gitsin izlesin. Salonlar aylardır yalnız ve sinema gerçekten sinemada izleniyor!

MURAT TOLGA ŞEN