Gündem
23 Mar 2012 21:47 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 13:28

KAYIP GAZETECİLER İÇİN İMZA KAMPANYASI!

Suriye'de kaybolan gazeteciler Adem Özköse ile Hamit Coşkun için bir imza kampanyası başlatıldı.

bekliyoruz.org adresinde başlatılan kampanyayla Suriye’deki meslektaşlarımız için büyük bir dayanışma örneği sergileniyor.

Kampanyaya destek veren isimlerin de açıklandığı sitede altına imza atılan ortak metin şöyle:

Suriye Arap Cumhuriyeti’nin ülkeyi Dünya medyasına kapatması sebebiyle Suriye’de yaşanan insani krizin boyutları hakkında sağlıklı haber akışı sağlanamıyor. Olayların başladığı bir yıldan bu yana binlerce Suriyeli hayatını kaybetti. Tecavüz ve kaçırma vakaları bir sindirme politikası olarak yaygınlaştı. Bölgeye giden gazetecilere her türlü zorluk çıkarılarak haber yapmaları engellendi. Kimileri sınır dışı edildi, kimileri ise haberin peşinden koşarken hayatını kaybetti.

Gazetecilerin görevleri kamuoyunu bilgilendirmektir. Bu bakımdan bölgeye giden ve gitmeye çalışan diğer gazeteci meslektaşları gibi Gazeteci-Yazar Adem Özköse (34) ve Kameraman Hamit Coşkun (21), yanıbaşımızda yaşanan olaylarda sivil ölümlerinin her geçen gün artması üzerine bölgeye gittiler.Gazeteci arkadaşlarımızdan şu ana kadar herhangi bir haber almış değiliz. Bu bakımdan iki gazeteci arkadaşımızın yaşayıp yaşamadığını ve hangi koşullarda alıkonulduğunun halen belirsiz olması endişelerimizi arttırıyor.


Suriye’de insan hakları ihlallerinin sıradan bir hal alması ve işkencenin rutin bir sorgulama yöntemine dönüşmesi iki gazeteci arkadaşımız hakkındaki tedirginliğimizi her geçen saniye arttırıyor. Arkadaşlarımızın sonunun Amerikalı savaş muhabiri Marie Colvin ve Fransız foto-muhabiri Remi Ochlik gibi olmasını istemiyoruz.

Bizler, Adem ve Hamit’in arkadaşları olarak Tüm basın mensuplarını meslektaşlarıyla dayanışmaya ve resmî sorumluları teyakkuza davet ediyoruz.