Magazin
09 Ara 2017 09:02 Son Güncelleme: 24 Kas 2018 01:51

Kayahan başlattı mirasçıları devam ettirdi! 6 yıl sonra...

Kayahan, vefatı öncesi şarkılarının kendisinden habersiz internet ortamında satıldığını iddia edip savcılığa başvurmuştu.

Kayahan, vefatı öncesi şarkılarının izinsiz olarak internet üzerinden satışa çıkarılarak ticari menfaat elde eden internet siteleri ve sahipleri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Kayahan, şikayetinden altı yıl sonra şarkılarından haksız kazanç sağlayan kişilerin cezalandırılmasını sağlayacak.

Kayahan, sağlığında savcılığa verdiği şikayet dilekçesinde, bir müzikindirme sitesinde şarkılarının hukuka aykırı olarak yayınlandığını ve kendisine telifhakkı ödenmeksizin şarkılarından maddi gelir elde edildiğini iddia etmişti. Yurt içi kaynaklı olduğu belirlenen bir site ile aralarında hiçbir sözleşme olmadığını fakat şarkılarının bu sitede internet üzerinden satıldığını ifade eden Kayahan, internet sitesi yetkililerinin kendilerine ticari çıkar sağladığını belirmişti. Kayahan, hak sahibi olarak; şarkılarını çoğaltıp dağıtarak kendisine ticari kazanç sağlayan söz konusu sitenin yetkilerinin tespit edilmesini ve cezalandırılmasını istemişti.

KABUL ETMEDİLER

Besteci şikayetinden dört yıl sonra hayatını kaybetse de Kayahan'ın eşi İpek Açar ve iki kızı, söz konusu şikayeti takip etti. İstanbul Fikri Sinai Suçlar Bürosu tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, ifadelerine başvurulan site yetkilisi beş kişi, üzerlerine atılan suçlamayı kabul etmedi. Savcılık, şüphelilerin söz konusu eserleri internet sitesinde izinsiz şekilde yayınlayarak manevi ve mali haklara tecavüz suçu işledikleri tespit etiğini ileri sürerek beş yetkili hakkında 'manevi haklara tecavüz' iddiasıyla dava açtı. Dava, Kayahan'ın ölümünden sonra mirasçısı olan eşi ve kızlarının davaya katılmasıyla Fikri Sinai Haklar Ceza Mahkemesi'nde görülecek.