Kavrulacağız! 'Eyyam-ı bahur' sıcakları geliyor

Türkiye genelinde yarından itibaren yılın en sıcak günleri olarak bilinen eyyam-ı bahur etkisine giriydi. Uzmanlar Türkiye'de serin bir yer olmayacağı konusunda uyarıda bulunurken, "35 derece ve devamında üstü sıcaklıklar sağlık açısından çok kritik anlama geliyor" ifadelerini kullandı.

Kavrulacağız! 'Eyyam-ı bahur' sıcakları geliyor - Sayfa 1

CNN Türk Meteorolji Danışmanı Prof. Orhan Şen katıldığı canlı yayında çok önemli uyarılarda bulundu. CNN Türk'te açıklamalarda bulunan Prof. Şen, "Türkiye'de serin bir yer yok neredeyse... Hafta sonu da böyle olacak. 35 derece sağlık açısından kritik sıcaklık anlamına geliyor" ifadelerini kullandı. Prof. Şen şunları söyledi: 

19
Kavrulacağız! 'Eyyam-ı bahur' sıcakları geliyor - Sayfa 2

Türkiye'de serin bir yer yok neredeyse. En sıcak yer harita üzerindeki eflatun renk. Burada 40 ila 44 derece sıcaklık var demek. Pembe olan yerler de 40 dereceye yakın sıcaklık demek. Bugün sıcak bir hava var Türkiye'de, hafta sonu da böyle olacak. 35 derece şu anlama geliyor; sağlık açısından kritik sıcaklık anlamına geliyor. İnsan vücudu sıcaklık 35 dereceyi geçince tepki gösteriyor, yaşlılarda ani bayılmalara kadar gider.

29
Kavrulacağız! 'Eyyam-ı bahur' sıcakları geliyor - Sayfa 3

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tahminleri de Prof. Şen'i doğruluyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, yurt genelinde yağış beklenmiyor. Kuzey kesimlerin parçalı bulutlu, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın ise genellikle kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu'da güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40 – 60 km / saat) olarak esmesi bekleniyor.

39
Kavrulacağız! 'Eyyam-ı bahur' sıcakları geliyor - Sayfa 4

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Az bulutlu ve açık 35
İstanbul: Az bulutlu ve açık 31
İzmir: Az bulutlu ve açık 35
Adana: Az bulutlu ve açık 37
Antalya: Az bulutlu ve açık 32
Samsun: Parçalı ve az bulutlu 28
Trabzon: Parçalı bulutlu 27
Erzurum: Parçalı ve az bulutlu 34
Diyarbakır: Az bulutlu ve açık 42

49