Gündem
12 Şub 2014 15:15 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:56

Karşı gazetesinin dağıtımı engelleniyor mu? İddialar Meclis'e taşındı!

CHP İstanbul Milletvekili, Başbakan'ın yanıtlaması istemiyle gazete hakkında bir soru önergesi hazırladı.

9 Şubat'ta yayın hayatına başlayan Karşı gazetesinin okurları sosyal medyayı salladı.

Karşı okurları gazetenin bayiide bulunamamasından şikayetle, bayi numara ve adreslerini gazeteye bildiriyor. Bugünkü gazetede "Gazete ulaşmayan bayiilerin bayii numarası ya da adresini lütfen bize bildiriniz" denilerek iletişim bilgileri verildi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, Karşı gazetesine yönelik isim vermeden yaptığı çıkışın ardından, satış ve dağıtımın engellenmesi için siyasi baskı olup olmadığı konusu TBMM gündemine de taşındı. 

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, şu sorular yöneltildi:

- 9 Şubat 2014 tarihinde yayın hayatına başlayan Karşı gazetesinin gazete bayilerinde satılmaması yönünde baskılar yapıldığı iddiası doğru mudur?

-Karşı gazetesinin İstanbul'da billboard kiralayarak reklam vermesi talebine siyasal nedenler gerekçe gösterilerek izin verilmediği iddiası doğru mudur?

- İstanbul'daki bazı gazete bayilerinin Karşı gazetesinin bayiye gelmediği yönünde cevaplar vermeleri için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ekipleri tarafından uyarıldıkları iddiası doğru mudur?

- İstanbul'daki metro istasyonlardaki gazete bayilerine Karşı gazetesinin satılmaması yönünde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından telkinler yapıldığı iddiası doğru mudur?

- Karşı gazetesinin Türkiye genelinde dağıtım ve satışı ile ilgili olarak herhangi bir engelleme kararı bulunmakta mıdır?

- Son Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç'ın özel misyon alarak yayınlanmakta itham ettiği gazete veya gazeteler hangileridir?

- Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç'ın özel bir misyon alarak yayın hayatına başladığını ima ettiği gazete Karşı Gazetesi midir?